Raziskovanje razlik in podobnosti med Slovenijo in El Salvadorjem
Čeprav sta ločeni z oceanom in različnima kontinentoma Slovenija in El Savador ponujata fascinanten vpogled v nasprotja in povezave. Od njunih različnih geografskih značilnosti – slovenske alpske pokrajine v primerjavi z vulkanskimi pokrajinami Salvadorja – do njune zgodovine, oblikovane z evropskimi in latinskoameriškimi vplivi, obe državi kažeta tako izrazite razlike kot presenetljive podobnosti.
Hrana
Zagotovo je hrana v Sloveniji cenejša in izbira bolj široka. V Salvadorju je v trgovinah težje najti živila z oznako eko, bio in brez glutena, najslabša izbira pa je pri siru in drugih mlečnih izdelkih. Skoraj ne najdeš lahkega jogurta, kisla smetana ima čisto drug okus, tudi maslo je zelo drugačne strukture in okusa. Prednost je, da je na voljo zelo veliko sadja in zelenjave, a je večina, žal, uvožena in posledično draga. Naužiješ pa se avokada, tortilj, raznih solat in rakcev, rib in fižola ter koruze. Plus gre slovenski hrani.
Promet
Ni primerjave. Ceste so v Salvadorju v zelo slabem stanju, vozniki manj izkušeni, v krožiščih se ne znajdejo, ceste niso optimizirane z raznimi obvoznicami in ni toliko avtocest. Po navadi je od točke A do točke B na voljo samo ena cesta in če je na njej nesreča ali delo na cesti, se neskončno dolgo čaka. Vozniki niso agresivni, vsaj ne bolj kot v Sloveniji, največji minus pa gre varnosti, saj po cesti vozijo avti, ki bi bili v Evropi že davno odstranjeni iz prometa, izpušnih plinov je ogromno, iz izpuhov tovornjakov se kadi črn dim, varnostni pasovi so za okras, otroški sedeži pa velika redkost. Plus pri prometu gre Sloveniji.
Prosti čas, ponudba aktivnosti za otroke
V Salvadorju je ponudba skromnejša kot v Sloveniji. Zabaviščni parki, igralnice, živalski vrt, urejene sprehajalne poti, gorske poti, akvariji, terariji, kmečki turizmi, kinodvorane, kopališča, terme, kraške jame, jezera, vsega tega je v Sloveniji neprimerljivo več. Menim, da je v Sloveniji ponudbe toliko, da se že težko odločiš, kam bi kdaj šel. V Salvadorju je nekaj lepih jezer in vulkanov, kavnih plantaž in bazenov, nekaj igralnic in nekaj kinodvoran, a v seštevku je ponudbe zagotovo le za desetino tiste, ki je v Sloveniji. Plus gre Sloveniji.
Šport
Vreme je v Salvadorju zagotovo idilično vse leto, kar je v prid športu na prostem. Veliko je fitnes dvoran, organizirane vadbe, možnosti za telovadbo na prostem, v raznih parkih, za sprehode, tek na plaži in pohode na vulkan, ni pa razvito kolesarjenje, ni smučanja, med športi prednjačijo plavanje, nogomet in fitnes oz. organizirane vadbe. Razen kolesarjenja pri športu ne pogrešamo ničesar, ga je pa res možno izvajati vse leto, kar je v Sloveniji omejeno na letne čase in mraz. Plus gre Salvadorju.
Šola
Tukaj je jasno, da gre plus Salvadorju. Sistem je neprimerljivo boljši kot v Sloveniji, res pa je, da govorimo o zasebni britanski šoli, ki dela po sistemu IB, ki je prisoten po vsem svetu, priznavajo pa ga fakultete in univerze 90 držav. Trenutno je v ta program po celem svetu vključenih 2,4 milijona študentov v skupno 159 državah. Lahko posplošim, da gre za program, ki se zaključi z mednarodno maturo, kar je lahko vstopnica na prestižne univerze, kot so Harvard, Yale in Stanford. Javna šola v Salvadorju pa ni primerna za tuje otroke, ne v smislu varnosti ne kvalitete, nihče, ki spada v srednji sloj ali višje, ne obiskuje javne šole. Academia Britanica, ki jo obiskujejo naši otroci, dela po programu, ki za temelje postavlja vrednote kot enako pomembne kot akademsko znanje. Spoštovanje, neizključevanje, sposobnost vodenja, prilagajanja, dela v skupini in sprejemanje drugačnosti, so, zraven še nekaterih drugih vrednost, izjemnega pomena, kar se čuti na vsakem koraku šolskega programa. Program te šole zagotavlja mednarodno sprejeto kvalifikacijo za vstop v visokošolsko izobraževanje in ga priznavajo številne univerze po vsem svetu. Znano je, da gre za izjemno zahtevno šolo, saj so končni izpiti IB intenzivni, z vprašanji, ki od učenca zahtevajo, da se poglobi v temo in pokaže svoje znanje teorije, razumevanje predmetov in uporabi različne koncepte. Cilj mednarodne mature, kot ji tudi rečejo, je razviti sprašujoče, razgledane in skrbne mlade ljudi, ki z medkulturnim razumevanjem in spoštovanjem pomagajo ustvarjati boljši svet. Program IB je mednarodno spoštovana kvalifikacija in ima precejšnjo prednost pri vpisu na vrhunske univerze. Ker menim, da so naši otroci zelo radovedni, mi je všeč, da ta program ponuja široko paleto predmetov. Všeč mi je, ker pouk poteka v angleščini, prav tako je španščina na urniku vsak dan, naslednje leto sledi še francoščina. Šola omogoča, da skoraj vsako temo spoznajo najprej v praksi, npr. najprej so nekaj dni gradili splav, ga dovršili do točke, ko jih je lahko ponesel preko reke, šele nato pa so se lotili računanja sil, nosilnosti, teže, upora in vsega ostalega. Najprej praksa, interes, zanimanje, nato pa teorija in občutek imam, da si učenci tako veliko več zapomnijo. Učijo jih, kako priti do cilja z uporabo vseh modernih orodij, umetne inteligence, brskalnikov, on-line knjig, pri reševanju problema povezujejo znanja več predmetov, zelo spodbujajo razmišljanje, utemeljitev, zakaj tako misliš, razlago razlogov, razumevanje širše slike in koncepta. Všeč mi je, ker se nosijo uniforme, ker je v šoli red, spoštovanje in se odstopanja od pravil ne tolerirajo, enostavno si izpisan iz šole. Za buling in nasilje ni prostora, saj so sankcije takojšnje. Šolanje vključuje ogromno povezovanja z gospodarstvom, praktičnega dela, humanitarnosti in šolskih ekskurzij v tujino.
Morda razložim še, kako je sistem razdeljen po letih. Šolanje se namreč začne pri starosti tri leta in konča pri 18 oz. 19 letih.
Osnovna šola je razdeljena na več stopenj:
- Nižja osnovna šola (starost od 3 do 7 let) je sestavljena iz razredov Pre-kinder, Kinder in 1. razred, v razredu pa je od 25 do 28 učencev. Številčno osebje omogoča, da otroke v nižji osnovni šoli velik del dneva poučujejo v polovičnih skupinah. Najmlajši otroci sledijo učnemu načrtu Foundation Stage Anglije v okviru učne filozofije Reggio Emilia. Jasen poudarek je na praktičnih, veččutnih dejavnostih, ki temeljijo na lastnih izkušnjah učencev. Ko učenci začnejo razvijati zavest o svetu okoli sebe, se seznanijo tudi s pojmi branja, pisanja in številk. Učenci tudi sledijo učnemu načrtu angleščine in španščine in v tem obdobju osvojijo tekoče branje in pisanje obeh jezikov ter računanje vseh operacij do 100.
- Višja osnovna šola obsega od 2. do 5. razreda in učencem nudi tudi izobraževanje, ki temelji na angleškem nacionalnem kurikulumu in mednarodnem kurikulumu za osnovnošolsko izobraževanje. Velikosti razredov se gibljejo med 23 in 28 učenci, pri čemer se nekatere ure poučujejo v polovičnih razredih in manjših skupinah. Učenci v višjih razredih osnovne šole še naprej sledijo medpredmetnemu pristopu k učenju, ki vključuje informacijsko in komunikacijsko tehnologijo (IKT), državljanstvo in ‘življenjske spretnosti’ (osebna, socialna in zdravstvena vzgoja ali PSHE) skupaj z lekcijami o glavnih svetovnih okoljskih in zgodovinskih vprašanjih, ki so vključeni v izobraževalni program.
- Od 6. do 8. razreda vse razrede razdelijo na skupno pet oddelkov s po približno 20 učenci. Na splošno se učenci poučujejo v skupinah z različnimi sposobnostmi, to pa zato, da lahko razvijajo določena znanja do najvišje stopnje, medtem ko ne omejujejo ali zavirajo ostalih. Vsi učenci se poglobljeno učijo široko in uravnoteženo jedro predmetov: angleščino, matematiko, naravoslovje, španščino, zgodovino, geografijo, umetnost, tehnologijo, glasbo, igro, IKT – informacijsko komunikacijsko tehnologijo, francoščino in telesno vzgojo.
- 9. in 10. razred: Učenci morajo uspešno zaključiti študij angleškega jezika in angleške književnosti, španskega jezika in španske književnosti, kar so ločeni predmeti, matematiko, fiziko, kemijo in biologijo, zgodovino, geografijo, ekonomijo, finance, računalništvo, glasbo, umetnost, francoščino in francosko književnost in dramsko igro. Torej skupno kar 18 predmetov.
- 11. in 12. razred: dijaki opravljajo 2-letni program mednarodne mature. Poleg študija angleščine, španščine, matematike, enega naravoslovnega predmeta (fizika, kemija, biologija) in enega humanističnega predmeta (psihologija, geografija, zgodovina, ekonomija, poslovni management, finance, digitalna družba) dijaki izberejo tudi šesti predmet med francoščino, umetnostjo in oblikovanjem, filmskimi študijami, gledališkimi študijami, računalništvom, drugi naravoslovni predmet ali drugi humanistični predmet. Trije predmeti se študirajo na višji in trije na standardni ravni. Dijaki opravijo tečaj teorije znanja, napišejo razširjeni esej in opravljajo družbenokoristna dela. Torej, poglobljeno se osredotočijo na 6 predmetov, te razdelijo na dva dela, 3 predmeti na višji ravni, 3 na standardni ravni, in v končnih testih tekmujejo z vsemi vpisanimi na IB program po svetu, torej z 2,4 milijona tekmeci.
V tej šoli mi je kot mami všeč tudi, da se vse obšolske dejavnosti izvajajo v šoli. Na voljo je 34 različnih predmetov oz. krožkov, športov. Šola ima Tribal (t. i. “Hišni”) sistem internih šolskih tekmovanj. Šola dijake pripravlja tudi na tekmovanja na državni in mednarodni ravni. Šola ima študentsko vlado. Natančne številke se razlikujejo od leta do leta, a po končani IB diplomi dobra polovica učencev nadaljuje študij na univerzah v Združenih državah ali Kanadi, 20 odstotkov jih gre na študij v Združeno kraljestvo in druge evropske države, 10 odstotkov pa jih študij nadaljuje na latinskoameriških univerzah, denimo v Kostariki in Mehiki. Šolski kampus pokriva 13 hektarjev in ima dva velika bazena, učni bazen in atletsko stezo, ki obdaja nogometno igrišče, igrišča za košarko in odbojko, strelišče za lokostrelstvo in športni avditorij, kolesarske steze in igrišča za mlajše otroke. Imajo tudi predavalno/dramsko gledališče s 108 sedeži, dramski studio in večnamenski in medijsko opremljen center uprizoritvenih umetnosti s 500 sedeži, ki je primeren za pevske nastope, glasbene in dramske produkcije, za srečanja, predstave in razstave. Obstaja tudi blok z avditorijem, v katerem je glasbeni oddelek, ki je sestavljen iz velike sobe za orkester ter dveh glasbenih učilnic in ločenih prostorov za vadbo. Šolski prenosni računalniki se uporabljajo tako v osnovnih kot srednjih šolah. Učenci od 6. razreda dalje morajo imeti svoj prenosni računalnik, saj večina dela poteka na računalnikih.
Morda še to – zaradi vremena so vse učilnice odprte, otroci so ves dan na zraku, kar se mi tudi zdi prednost. Pomanjkljivost, ki jo vidim z gledišča slovenske mame, je hrana, saj jo je treba prinašati v šolo in zanjo poskrbijo starši, kar zna biti obremenjujoče. Plus torej gre Salvadorju.
Ljudje
Ljudje so v Salvadorju na splošno bolj srečni, se veselijo življenja in hvaležni. To je precej razumljivo, glede na to, da so v preteklosti trpeli v dolgoletni in hudi državljanski vojni, nato hud kriminal. Samo da imajo varnost in so že v nebesih, zanje je materializem še nepomembna vrednota, družine so veliko bolj povezane, držijo skupaj, si pomagajo, iskreno, v celem letu nisem naletela na niti en sam primer, ko bi me kdo zmerjal, nahrulil, grdo gledal, vidno obrekoval, zavijal z očmi. Medtem ko v Sloveniji prosiš, da avto premaknejo, ker so te zaparkirali, pa slišiš milijon kletvic skozi zobe. Odprti so za stike, prijateljstva, radi pomagajo, iskreno, menim, da so ljudje še bolj »čisti«, bolj odpri, manj zavistni, materialno imajo mnogo manj in s tem tekmovanjem še niso obremenjeni. Izredno mi je všeč, da te vsak objame, poljubi, ti nekako da občutek večje bližine, sprejetosti. Plus gre Salvadorju.
Vrednote
Absolutno zmaga Salvador. Vrednote so ljubezen, družina, spoštovanje, pomoč drugemu, skrb za revne, ogromno je pomoči pri poslu, mislim, da bo minilo še kakih 50 let, preden jih bosta pohrustala kapitalizem in pehanje za denarjem, slavo in ugled. Kvaliteta življenja je zagotovo mnogo višja kot v Ameriki, otroci so bolj pomembni, cenjeni, do njih so vsi bolj ljubeči, spoštljivi, menim, da je vrednostni sistem postavljen na veliko bolj pomembnih temeljih kot evropski. Plus gre Salvadorju.
Vreme
Letni časi imajo vsekakor svoj čar, a ker nismo veliki ljubitelji dežja in zime, mraza in temnih dni, gre točka Salvadorju, saj je s prijetnimi 28 do 31 stopinjami, ki so nekako letno povprečje, res idealno vreme skozi vse leto.
Poslovne priložnosti
Seveda z evropskim znanjem, kjer mrgoli konkurence na skoraj vsakem področju, v nerazvitem svetu najdeš več poslovnih priložnosti. Marsičesa, kar je v Evropi samoumevno in že dolgo prisotno, tam še ni. Priložnosti je ogromno v turizmu, saj je država bila do nedavno popolnoma pod turističnim radarjem, zdaj pa se odpira, turističnih kapacitet pa ni veliko. Ogromno je priložnosti v ponudbi preživljanja kvalitetnega družinskega časa ali športov – npr. igralnic, živalskih vrtov, vodnih parkov, urejenih izletniških točk, kolesarskih poti, športa. Ogromno priložnosti je v finančni industriji, ki je še podhranjena. Ogromno evropskih znamka manjka, od oblačil, kozmetike, otroške opreme, igrač, učnih pripomočkov, IT-tehnologije. Kot sem že omenjala pred časom, je podhranjena ponudba pohištva, manjka ponudba evropske hrane. Skratka, priložnosti je veliko. Seveda pa je premikanje poslov tukaj počasnejše, podobno balkanskemu svetu pred leti, vse se da, a počasi (»polako«), moraš biti bolj proaktiven in priganjati, težje je najti dober kader, saj je usposobljene delovne sile malo, ta, ki pa je, pa se ceni veliko višje kot v Evropi, posledično želijo tudi višjo plačo. Ampak gledano v celoti, menim, da je lahko uspeh v poslu večji na trgu Srednje Amerike s 183 milijoni ljudi, če pa prišteješ še Južno Ameriko, je to še okoli 425-milijonski trg. Skupno latinskoameriški trg šteje kar 656 milijonov ljudi. Tako da je trg tukaj zagotovo zelo velik. Plus bi dala bolj Salvadorju.
Kakšno pa je tvoje mnenje po prebranem, komu bi podarila več plusev oziroma minusev?