Nasveti za potovanja,  Resnične izpovedi

Eno najlepših doživetij: Dan mrtvih v Ciudadu de Mexicu 

Iz Salvadorja do glavnega mesta Mehike dnevno leti kar nekaj letal. Cene so dokaj ugodne, od 275 do 350 evrov za povratno vozovnico na osebo. Let traja dobri dve uri. Samo mesto Ciudad de Mexico je največje mesto v Mehiki in eno največjih na svetu, je politično, gospodarsko in kulturno središče države. Ponaša se z urbano površino okoli 1.485 km², metropolitansko območje pa meri približno 7.800 km². Ima približno 9,2 milijona prebivalcev znotraj samega mesta, medtem ko celotna metropolitanska regija šteje več kot 21 milijonov ljudi.

Glavno mesto Mehike Ciudad de Mexico (mnogi uporabljajo angleško poimenovanje Mexico City, a slovenščina povzema njegovo originalno ime) ponuja mešanico bogate zgodovine in sodobnega urbanega življenja. Je dom številnih muzejev, galerij, zgodovinskih znamenitosti, kot tudi sodobnih restavracij, barov in trgovskih centrov. Ima močno umetniško sceno in nenehno spreminjajočo se ulično kulturo.

Najboljši čas za obisk Mehike je od novembra do aprila, ko so temperature prijetne, padavin pa manj.

Cepljenja in zdravstveni nasveti

Pred potovanjem v Mehiko priporočam, da se pozanimate o standardnih cepivih, kot so:

  • Hepatitis A in B
  • Tifus
  • Davica
  • Gripa
  • Tetanus

Posvetujte se z vašim zdravnikom o specifičnih potrebah glede cepljenja. Prav tako je dobro imeti zdravstveno zavarovanje za tujino.

Varnost

Mehika ima določena območja, kjer je varnost vprašljiva, vendar so turistične destinacije običajno varne, če upoštevate osnovne previdnostne ukrepe. Izogibajte se sprehajanju ponoči, ne nosite dragih predmetov in uporabljajte le preverjene prevozne storitve.

Kulinarika

Mehiška kuhinja v Ciudadu de Mexicu je zelo raznolika in priznana kot del Unescove kulturne dediščine. Ulice mesta so znane po slastni ulični hrani, kot so tacostamalesquesadillasin elotes (koruza). Prav tako je mesto polno gurmanskih restavracij, ki ponujajo sodobno fuzijo lokalnih in mednarodnih okusov.

Denar in cene

Valuta v Mehiki je mehiški peso (MXN). Priporočljivo je menjati denar na uradnih mestih ali uporabljati bankomate. Cene v restavracijah in trgovinah so običajno ugodne, a se razlikujejo glede na lokacijo.

Zabava

Mehiška prestolnica je epicenter nočnega življenja z različnimi možnostmi zabave, od klubov, barov in koncertov do kulturnih dogodkov, kot so gledališče in operne predstave. Condesa in Roma so priljubljeni četrti za nočne izhode, z eklektičnimi bari in živo glasbo.

Kljub temu da je mesto že samo po sebi lahko destinacija za en teden ali celo več, okolica ponuja toliko mikavnih lepot, da je naša radovednost enostavno premočna, da ne bi pokukali še kam :).

Pripravila sem nekaj idej, kam se lahko odpraviš iz Ciudada de Mexica, ki jih nizam v nadaljevanju. 

  1. Teotihuacan 

Začetki tega mesta segajo v čas okoli leta 100 pr. n. št., na vrhuncu pa je bil Teotihuacan eno največjih mest na svetu v svojem času. Razglašen je bil za Unescovo svetovno dediščino in je eno najpomembnejših arheoloških najdišč v državi. V Teotihuacanu si lahko ogledate:

  • Piramido Sonca – je najvišja piramida (65 m) v Teotihuacanu in največja po prostornini na svetu.
  • Piramido Lune (45 m) – njen vrh je najboljše mesto za fotografiranje Teotihuacana!
  • Citadelo, ki obsega Veliki trg in tempelj Quetzalcoatla.
  • Cesto mrtvih.
  • Palačo Quetzalpapalotl, kjer so prebivale elite.
  • Palačo Jaguarjev.
  • Tempelj Pernatih polžev.
  • Muzej Teotihuacana.

Kaj videti vmes: Med potjo iz Cuidad de Mexico v Teotihuacán se ustavite v mestecu San Juan Teotihuacán, kjer lahko kupite lokalno ročno izdelano keramiko.

  1. Grutas Tolantongo

Grutas de Tolantongo je obsežen kompleks jam, naravnih vročih vrelcev in termalnih bazenov v gorah osrednje Mehike. Na nadmorski višini več kot 1.280 metrov vroči izviri Tolantonga tečejo iz vulkanskih gora v jamo in turkizno reko, kar je dih jemajoče. Poleg tega osupljivo ozadje gora in puščave okoli Tolantonga, Hidalgo, nudi neverjetne razglede, medtem ko se namakate v termalnih mineralnih vodah, za katere pravijo, da imajo zdravilne lastnosti.

Naravni termalni vrelci in čudoviti slapovi so idealni za sprostitev po dolgem potovanju.

  1. Guadalajara

Ime Guadalajara izhaja iz arabske besede Wadi-al-Hajara, kar pomeni »Dolina kamnov«. Mesto je bilo poimenovano po rojstnem kraju španskega osvajalca, ki ga je ustanovil leta 1531. Ena prvih stvari, ki jih boste opazili, kljub temu da je veliko mesto, je bolj sproščeno vzdušje. To je tudi rojstni kraj glasbe mariachi in tekile.

V zadnjih 150 letih se je Guadalajara preoblikovala iz delavskega trgovskega mesta v ustvarjalno središče. V zadnjem času so jo poimenovali “mehiška Silicijeva dolina” zaradi velikega števila inovativnih podjetij, ki tukaj delujejo.

Obiščite rožnato cerkev v zgodovinskem središču

Guadalajarska El Sagrario Metropolitano de Guadalajara (ali Metropolitanski tabernakelj Guadalajare) velja za drugo najpomembnejšo neoklasično stavbo v mestu. Nahaja se tik ob Plaza de Armas v zgodovinskem središču mesta. Kupolast strop v središču cerkve, ki vključuje bogato okrašeno kiparstvo in lestence, je izjemno lep. 

Parque Colomos je velik zeleni prostor v severozahodnem delu mesta. Poln je sprehajalnih poti in območij za piknike, zaradi česar je odličen kraj za sproščujoče popoldne na prostem. Izlet sem je lep odmik od vrveža mestnega središča in je eden najbolj sproščujočih krajev za obisk v Guadalajari. Najlepši del sprehoda po Parque Colomos je možnost občudovanja čudovitega japonskega vrta.

Raziščite Pueblo Mágico Tlaquepaque

Tlaquepaque je samostojno mesto ali “Pueblo Magico” znotraj širšega metropolitanskega območja Guadalajare. To mesto je znano kot ustvarjalno in kulturno središče tega dela Mehike, raziskovanje pa vas hitro pripelje do številnih galerij, trgovin s keramiko, uličnih prodajalcev in edinstvenih skulptur, ki jih je nemogoče prešteti. 

  1. Taxco 

Gre za slikovito rudarsko mesto, ki leži v gorah Guerreroja. Med 8-urno vožnjo so nas spremljali osupljivi razgledi na spreminjajočo se pokrajino. Ob prihodu pozno popoldne nas je pozdravila očarljiva kolonialna arhitektura Taxca in vijugaste, tlakovane ulice. 

Cerkev Santa Prisca

Čudovita cerkev Santa Prisca je mojstrovina mehiške baročne arhitekture, ki prevladuje nad mestnim obzorjem s svojo čudovito fasado in bogato notranjostjo.

Vožnja z žičnico (Teleférico) ponuja panoramske razglede na mesto in okoliške hribe.

Delavnice izdelkov iz srebrnine. Taxco je znan po srebrokovaštvu, zato je obisk lokalnih delavnic, kjer izdelujejo srebrnino, nepozaben.

Kristus na hribu (Cristo de Taxco) je impresivna kiparska znamenitost, ki se dviga 400m nad mestom Taxco in ponuja čudovit panoramski razgled. Do kipa vodi pot, ki jo lahko prehodiš peš, je pa zaradi višine dostopna tudi z vozilom. Kip prikazuje Jezusa Kristusa z odprtimi rokami, kot bi objemal mesto. Ta podoba simbolizira zaščito in blagoslov nad Taxcom in njegovimi prebivalci. Ponuja zares čudovit razgled na Taxco, njegovo kolonialno arhitekturo, belo rdeče hiše in okoliško gorovje Sierra Madre del Sur.

Trg Borda (Zócalo). Središče mesta z živahnim vzdušjem, kjer lahko kupite srebrnino in ročna dela ter okusite lokalne jedi.

V Taxco smo obiskali restavracijo “Flor de la Vida”. Restavracija se nahaja v centru mesta z razgledom na osrednji trg in cerkev Santa Prisca. Za kosilo z 2 predjedema, 9 glavnimi jedmi in vsak minimalno dve pijači smo odštevli 123 €.

  1. Puebla

Puebla zaseda svoje mesto na Unescovem seznamu svetovne dediščine in je znana po bogati kolonialni zgodovini in kulinarični tradiciji. V mestu lahko opazujete dobro ohranjeno špansko kolonialno arhitekturo in živahno kulturo mesta.

Katedrala Puebla: Ena največjih in najlepših cerkva v Latinski Ameriki, znana po svoji baročni arhitekturi.

Zócalo (glavni trg): Živahno središče mesta s kavarnami in restavracijami, kjer lahko uživate v vzdušju kolonialne Pueble.

Talavera keramika: Mesto je znano po ročno poslikani talaveri, zato obiščite eno od delavnic in kupite unikatne kose keramike.

Biblioteka Palafoxiana: Najstarejša javna knjižnica v Ameriki z bogato zbirko starih knjig in zgodovinskih rokopisov.

Kapela Rosario: Bogato okrašena cerkev, pogosto imenovana “osmi čudež sveta” zaradi svoje pozlačene baročne notranjosti.

V mestu Puebla smo prenočili v čudovitem hotelu Gala, ki se nahaja v samem centru starega dela mesta. Cena dveh sob z dvema “king bed” posteljema (torej primerna za dve osebi), visokim stropom in z vključenim zajtrkom, je 30 € na sobo. Sobe so čiste, z balkonom ter najbolj vročim in “komot” tušem. v ceno pa je vključeno tudi parkirno mesto pred hotelom in najbil “brzinski” internet ever. Res najboljša kombinacija cene in ponudbe! 🙂

  1. Tequila

Tequila je glavno mesto istoimenske občine, ki je na osrednji – vzhodni strani zvezne države Jalisco. Mesto Tequila je dobilo ime po vulkanu, ob vznožju katerega je bilo ustanovljeno. Najbolj znana je po tem, da je bila tam prvič narejena pijača tekila. Vas Tequilo so leta 1530 ustanovili menihi.

V mestu Tequila lahko obiščite eno od številnih destilarn, kot sta Jose Cuervo ali Sauza, kjer si lahko ogledate postopek izdelave tekile in jo tudi poskusite.

Polja agave: Agavina polja okoli Tequile so na Unescovem seznamu svetovne dediščine. Ogled teh polj je slikovita izkušnja, kjer se lahko podrobneje seznanite z rastlino agave.

Museo Nacional del Tequila: Muzej, posvečen zgodovini in kulturi proizvodnje tekile, kjer boste izvedeli vse o tej kultni mehiški pijači.

Plaza Principal: Glavni trg mesta, kjer lahko okusite lokalno kulinariko, kupite izdelke iz agave in občutite lokalno vzdušje.

Volcán de Tequila: Zaledje Tequile je bogato z naravnimi lepotami. Pojdite na pohod na vulkan Tequila, ki vam bo ponudil čudovite razglede.

Dan mrtvih v Ciudadu de Mexicu: Praznik življenja in smrti skozi mehiške oči

Sonce je že tonilo za nebotičniki mehiške prestolnice in obarvalo nebo z rdečimi in oranžnimi odtenki, ko so ulice čedalje bolj preplavljali mehiški ritmi, ljudje v pisanih kostumih, številne lobanje in okostnjaki in odtenki oranžnih cvetnih lističev na uličnem tlaku. Vse to je naznanjalo začetek Día de los Muertos, dneva, ko se meje med svetovi zameglijo in se mrtvi vrnejo med žive. Največji, najpomembnejši in najlepši mehiški praznik kot poklon prednikom in slavljenje njihovih življenja. 

Bili smo na paradi ob mehiškem dnevu mrtvih, ki se praznuje tri dni, od 31. oktobra do 2. novembra, vrhunec in največja atrakcija pa je pisana parada. Vabljeni, da se mi pridružite.

Ko smo se 1. novembra podali na ulice Ciudada de Mexica, nas je takoj prevzela energija praznovanja, ki preveva mesto več dni. Día de los Muertos ali dan mrtvih ni le praznik spominjanja preminulih – to je čas, ko se življenje in smrt prepletata v veselju, barvah in globokih duhovnih pomenih. Gre za enega najpomembnejših praznikov v mehiški kulturi, ki poudarja povezanost med živimi in preminulimi ter veselo sprejemanje smrti kot naravnega dela življenjskega cikla.

Kaj je dan mrtvih?

Dan mrtvih se praznuje 1. in 2. novembra, in čeprav datumsko sovpada s katoliškima praznikoma vsi sveti in vse duše, ima globoke korenine v predkolumbovskih verovanjih. Mezoameriška ljudstva, kot so Azteki, Maji in Tolteki, so verjeli, da smrt ni konec, temveč prehod v drugi svet. Praznovanja v čast mrtvih so bila del teh starodavnih kultur, ki so verjele, da duše umrlih vsako leto za kratek čas obiskujejo svoje ljubljene.

V sodobni Mehiki se te starodavne tradicije prepletajo s krščanstvom. Glavni del praznovanja so ofrende (oltarji), na katere družine postavijo fotografije, osebne predmete, hrano, sveče in rože, predvsem cvetje ognjiča (cempasúchil), ki naj bi s svojo svetlo oranžno barvo in močnim vonjem pomagalo voditi duše nazaj k njihovim družinam. Oltarji so pogosto okrašeni s tradicionalnimi papirnatimi izrezki (papel picado), ki simbolizirajo prehodnost življenja.

Poseben pomen ima tudi pan de muerto (kruh mrtvih), ki ga družine ponujajo duhovom. Gre za sladek kruh, kot pekovsko pecivo brioš, pogosto okrašen s simboli kosti, ki predstavljajo ciklično naravo življenja in smrti.

Kako se dan mrtvih praznuje v mehiški prestolnici?

Glavno mesto Mehike Ciudad de Mexico (mnogi uporabljajo angleško poimenovanje Mexico City, a slovenščina povzema njegovo originalno ime) je osrednje prizorišče za praznovanja dneva mrtvih. Eden najbolj spektakularnih dogodkov, ki jih lahko doživite, je Desfile Día de los Muertos, velika parada, ki poteka po glavnih mestnih ulicah. Dogodek vključuje bogato okrašene vozove, velikanske figure skeletov in lobanj (calaveras) ter plesalce in glasbenike v tradicionalnih kostumih. Parada, ki so jo v večji obliki uvedli leta 2016, potem ko jo je močno populariziral film Spectre o Jamesu Bondu, je postala ena najbolj ikoničnih predstavitev tega praznika.

Poleg parade so številni trgi in parki v Ciudadu de Mexicu okrašeni z umetniškimi instalacijami, ofrendami in svetlobnimi predstavami. Družine obiskujejo tudi pokopališča, kjer preživijo noč ob grobovih svojih ljubljenih, prižigajo sveče in se pogovarjajo o preminulih. Pokopališče Panteón San Andrés Mixquic je eno najbolj znanih mest, kjer se zbirajo tisoči, da bi častili svoje prednike.

Simbolika in pomen praznika

Dan mrtvih je prežet s simboliko. Lobanje (calaveras) in skeleti, ki so povsod prisotni med praznovanji, ne predstavljajo groze, temveč smejočo se smrt, ki je spremljevalka življenja. Ta vizualna estetika, ki slavi življenje tudi po smrti, je postala ena najbolj prepoznavnih podob Mehike, znana po vsem svetu.

Osrednji simbol praznika je La Catrina, elegantna skeletna dama v klobuku, ki jo je v začetku 20. stoletja ustvaril mehiški ilustrator José Guadalupe Posada. La Catrina predstavlja kritiko mehiških elit, a hkrati postane figura, ki združuje vse razrede v smrti. Danes je La Catrina ikona dneva mrtvih, njena podoba pa je postala priljubljen kostum tako v Mehiki kot drugod po svetu.

Oblačila in priprave za praznovanje                                                                                   

Eden od najbolj prepoznavnih vidikov praznovanja so oblačila in ličila, ki jih ljudje nosijo med praznovanji. Mnogi se oblečejo kot skeleti, kar spominja na La Catrino ali calaveras. Obrazi so pogosto poslikani kot lobanje, z okraski v obliki cvetov in simbolov, ki predstavljajo barvitost in veselje.

Za tiste, ki želijo sodelovati v praznovanju, so tradicionalne obleke in dodatki dostopni tako v lokalnih trgovinah kot tudi na spletu. Priljubljeni so vintage chunky ogrlice in razkošni kostumi, ki posnemajo stil La Catrine. Oblačila in maske, ki jih lahko kupite na spletnih mestih, kot je Amazon, so postali priljubljeni tudi pri tistih, ki želijo počastiti praznik zunaj Mehike.

Risanka Coco in njen vpliv na praznik

Praznovanje dneva mrtvih je mednarodno prepoznavnost pridobilo z uspehom Pixarjevega filma oz. risanke Coco. Vsem toplo priporočam ogled, ker je ganljiva in krasna risanka, tudi za majhne otroke. Film, ki je bil posnet leta 2017, sledi zgodbi dečka Miguela, ki se znajde v svetu mrtvih in tam odkrije pomen družinske ljubezni in spomina na svoje prednike. Film je uspešno ujel bistvo praznika in pomagal globalni publiki razumeti pomen in lepoto dneva mrtvih.

Po mojem mnenju je risanka Coco postala kar kulturni most med Mehiko in preostalim svetom, saj je s svojim ganljivim sporočilom okrepila razumevanje pomena ohranjanja spominov na prednike. Poleg tega je film prispeval k povečanju zanimanja za obisk mehiške prestolnice med praznovanjem dneva mrtvih, še posebej pri tujih turistih.

Zanimivosti in statistike

Dan mrtvih je tako pomemben v mehiški kulturi, da ga je UNESCO leta 2008 priznal kot del nesnovne kulturne dediščine človeštva. Po statističnih podatkih praznovanje dneva mrtvih v Ciudad de Mexico letno privabi več kot 7 milijonov ljudi, med njimi številne turiste. Zanimivo je tudi, da se je zaradi priljubljenosti praznika in medijske izpostavljenosti povečala tudi prodaja tradicionalnih izdelkov, kot so maske, okraski in kruh mrtvih.

V zadnjih letih je praznik postal globalno poznan, ne le zaradi filmov, kot je Coco, temveč tudi zaradi unikatne in privlačne simbolike ter sporočila. Dan mrtvih se danes praznuje ne le v Mehiki, temveč tudi po številnih drugih državah, kjer si ljudje izposodijo elemente mehiške tradicije za počastitev svojih ljubljenih.

Ključne razlike med Jukatanom in avtentično osrednjo Mehiko:

1. Jukatan je bistveno bolj turistično razvit. Skoraj na vsakem koraku imaš dostop do zdravstvenih storitev, povsod sprejemajo kreditne kartice in marsikje govorijo angleško.

2. Osrednja Mehika je neprimerljivo večja. Jukatan lahko prevoziš in raziskuješ v nekaj dneh, saj so ceste dobre, medtem ko je osrednja Mehika ogromna, ceste pa počasnejše in slabše vozljive.

3. Brez gotovine v osrednji Mehiki ne gre. Na vsakih 40 km je cestnina, kjer sprejemajo izključno gotovino v pesosih (tudi dolarji niso dovoljeni). Na prvi cestninski postaji nam niso želeli sprejeti 2 $, saj zaradi poznega prihoda še nismo uspeli zamenjati gotovine. Pogajali smo se skoraj eno uro, da so jih sprejeli, saj kartic in POS terminalov ni. Tako da, nujno gotovina, gotovina, gotovina!

4. Jukatan je nizek in ima večno poletje, medtem ko je osrednja Mehika na približno 2.000 m nadmorske višine, kjer se lahko zvečer precej ohladi.

5. Hrana na Jukatanu je prilagojena evropskim okusom, zato otroci hitreje najdejo nekaj zase. V osrednji Mehiki pa so okusi tipično mehiški, avtentični in specifični. Tam najdeš ogromna polja koruze, pšenice in agave, iz katere pridelujejo tekilo, ter številne kaktuse.

6. Ključna razlika pa so cene. V osrednji Mehiki so cene 40–50 % nižje kot na Jukatanu. Ta del Mehike je zelo ugoden v primerjavi z dragim Jukatanom.

Osrednja Mehika je zelo varna, ponuja ogromno aktivnosti in zanimivosti ter prijazne ljudi. Gre za pristno, avtentično Mehiko, ki nudi drugačen vpogled v državo v primerjavi z močno skomercializiranim Jukatanom.

Zaključek: Izkušnja življenja skozi smrt

Obisk mehiške prestolnice ob dnevu mrtvih je bil za nas nepozabno doživetje, polno barv, simbolike in globoke povezanosti preteklosti in sedanjosti. Vseh pet otrok je bilo več kot navdušenih. Praznovanje, ki poudarja pomembnost družinskih vezi in spominov, nas spomni, kako pomembno je ohranjati stik z našimi predniki. Smrt v mehiški kulturi ni konec, temveč del nenehnega kroga življenja, in prav to nas je učila vsaka podrobnost tega veličastnega praznika. Dan mrtvih je praznik, ki ni le za Mehičane, ampak za vse, ki želijo sprejeti življenje v vseh njegovih vidikih. Popotnikom pa toplo priporočam, da nočitve rezervirate veliko prej, saj je v teh dneh res gneča in cene porastejo, marsikje so hoteli polni in na cesti držite otroke za roke, ne toliko zaradi nevarnosti, ampak velike možnosti, da se izgubijo.