Blog

Nova Zelandija – dežela osupljive narave, kjer je več ovac kot ljudi, kače pa ne najdeš 

Po čudovitem mesecu v Avstraliji in s kar 6 tisoč kilometri v žepu smo se polni lepih spominov in doživetij podali še na Severni otok Nove Zelandije. Iz Melbourna smo poleteli v Auckland, kjer se je začelo enotedensko potepanje po čudoviti zeleni deželici. Nova Zelandija je znana po svoji dih jemajoči naravi, gostoljubnih ljudeh in edinstveni kulturi, redki poseljenosti, ptičih kivijih in tudi sadju kiviju, po številnih ovcah in kravah ter proizvodnji mleka in mlečnih izdelkov, po termalnih izvirih in vulkanski aktivnosti ter bogati maorski kulturi. Teden dni je sicer veliko premalo, da si v miru ogledaš vsa čudovita jezera, zelene hribe in divje obale, je pa dovolj za pokušino in odločitev, da je to vsekakor dežela, kamor se bomo vrnili za dlje časa.

Prvi del potopisa z našega potovanja po Avstraliji si lahko prebereš TUKAJ, drugi del pa TUKAJ

Naj omenim, da sem pred leti bila tudi na Južnem otoku, ki je meni osebno veliko bolj všeč od Severnega, več o tem pa lahko najdete na linku TUKAJ

Ok, pa gremo v deželo kivijev. Verjetno vsi veste, da je Nova Zelandija otoška država v jugozahodnem Pacifiku. Njeno najpogosteje uporabljano maorsko ime je Aotearoa, kar se navadno prevede kot Dežela dolgega belega oblaka. Prvotno se je ime Aotearoa nanašalo le na Severni otok in dobesedni prevod je Dolgi beli oblak (ao = oblak, tea = bel, roa = dolg). Prejšnje maorsko ime za Novo Zelandijo je bilo Niu Tireni, transliteracija Nove Zelandije. 

Nova Zelandija ima približno 5 milijonov prebivalcev in večina je evropskega porekla, sledijo Māori, Azijci in prebivalci Pacifika. Ima zmerno oceansko podnebje. Na Severnem otoku je vse leto dokaj toplo, zime so mile, poletja pa topla, tudi tja do 28 °C, občasno celo več. Za Južni otok pa je značilno hladnejše podnebje, z večjo količino snega v zimskih mesecih, kar omogoča smučanje v regijah, kot je Queenstown. Povprečne temperature so pozimi od 10 °C do 15 °C, poleti pa od 20 °C do 30 °C. Ker sem zelo velika ljubiteljica toplih krajev, mi je na Novi Zelandiji vedno nekoliko hladno, tudi zdaj, ko je tam poletje. Pozimi pa se tam temperature spustijo na 12 °C, kar je zame prava zima 😊. Tako da, popotniki, na Novo Zelandijo vedno tudi z nekaj kosi toplih oblačil. 

Geografske značilnosti in znamenitosti

  • Severni otok: Znamenitosti vključujejo geotermalna območja Rotorua, vulkansko planoto Tongariro (Unescov seznam), plaže na polotoku Coromandel in glavno mesto Wellington.
  • Južni otok: Slovi po veličastnih južnih Alpah, narodnem parku Fiordland (vključno z znamenitim fjordom Milford Sound), ledenikih Fox in Franz Josef ter mestih Queenstown in Christchurch.
  • Waitomo jame: Znane so po svetlikajočih se črvih (glowworms), ki ustvarjajo pravljično atmosfero.
  • Hobbiton: Filmska lokacija iz Gospodarja prstanov in Hobita, kjer je mogoče obiskati kulise Shira.
  • Bay of Islands: 144 slikovitih otokov z možnostjo opazovanja morskih živali, kot so delfini in kiti.

Glavna mesta so:

  • Auckland: Največje mesto in gospodarsko središče.
  • Wellington: Glavno mesto, znano po umetniški sceni in kulinariki.
  • Christchurch: Največje mesto na Južnem otoku, znano po svoji britanski arhitekturi in parkih.

Nova Zelandija je znana po izvozu mlečnih izdelkov (največji izvoznik mleka na svetu), ovčje volne, mesa in vina. Turizem je ena najpomembnejših gospodarskih panog zaradi osupljivih naravnih lepot. Nova Zelandija je bila in je lokacija za snemanje številnih svetovno znanih filmov, kar spodbuja turizem (npr. Gospodar prstanov). Rugbi je nacionalni šport. Priljubljeni so tudi kriket, netball in jadranje. 

Māorska dediščina

Māori so avtohtoni prebivalci Nove Zelandije, ki so se tja priselili iz Polinezije pred približno 800 do 1.000 leti. Imajo bogato kulturo, jezik (te reo Māori) in tradicijo, ki temeljijo na močni povezanosti z naravo, duhovnostjo in družinskimi odnosi (whānau).

Māori imajo pomemben vpliv na kulturo in identiteto države. Njihov jezik maorščina je eden izmed treh uradnih jezikov (poleg angleščine in novozelandskega znakovnega jezika). Māorska kultura vključuje tradicionalne obrede, glasbo, ples (haku), umetnost in pripovedovanje zgodb. Ena njihovih najbolj znanih tradicij je haka, močan in izrazit ples, ki ga danes pogosto izvajajo na športnih prireditvah, na primer novozelandska ragbi reprezentanca All Blacks.

Imajo edinstveno družbeno strukturo, organizirano v plemena (iwi) in podplemena (hapū). Njihova zgodovina vključuje tudi številne izzive, zlasti po prihodu evropskih naseljencev, vendar danes Māori igrajo ključno vlogo v novozelandski družbi in so pomembni pri oblikovanju sodobne identitete države.

Mi smo Māore obiskali v mestu Rotorua, ki je eden najboljših krajev na Novi Zelandiji za spoznavanje māorske kulture. Mesto je znano po svojih termalnih vrelcih, gejzirjih in bogati dediščini, ki jo Māori ponujajo obiskovalcem skozi različne izkušnje. V Rotorui lahko obiščete več tradicionalnih maorskih vasi, kjer vam omogočajo vpogled v njihovo kulturo, ples, glasbo in način življenja. Mi smo obiskali Tamaki Māori Village, ki je ena izmed najbolj znanih turističnih atrakcij, kjer so nas najprej sprejeli v avtentično māorsko vas, nato smo si ogledali tradicionalne obrede, kot je ceremonija dobrodošlice (powhiri), in uživali v predstavi māorskih plesov, vključno s slavnim haka. Večer se je zaključil s tradicionalno māorsko pojedino, imenovano hangi, pripravljeno v zemeljski peči.

Obstaja pa še nekaj drugih vasi, kjer si lahko ogledate maorsko kulturo:

  1. Te Puia

Poleg kulturnih doživetij je Te Puia dom slavnega gejzirja Pohutu in naravnih termalnih vrelcev. Tukaj si lahko ogledate maorske rokodelske delavnice, kjer prikazujejo umetnost rezbarjenja lesa in tkanja, ter se seznanite z njihovimi legendami in miti.

  • Mitai Maori Village

V tej vasi si lahko ogledate prikaz tradicionalnega maorskega bojevanja na kanujih (waka) in uživate v kulturnih predstavah s pesmijo in plesom. Na voljo je tudi možnost, da občudujete svetlikajoče se črvičke v bližnjem gozdu.

  • Whakarewarewa – Living Maori Village

Ta edinstvena vas ponuja vpogled v vsakdanje življenje Maorov, ki še danes uporabljajo naravne geotermalne vire za kuhanje in ogrevanje. Obiščete lahko njihove domove, se seznanite z zgodovino plemen Tuhourangi in Ngati Wahiao ter si ogledate tradicionalne kulturne predstave.

Rotorua je pravi kraj, kjer lahko začutite duha manaakitanga (māorske gostoljubnosti) in doživite njihov edinstveni način življenja, ki je globoko prepleten z naravo in tradicijo.

Auckland – multikulturno mesto vulkanov in jader

Po pristanku v Aucklandu se je začelo naše raziskovanje Nove Zelandije. Auckland, največje mesto nove Zelandije, leži med dvema naravnima pristaniščema, Waitemata na vzhodu in Manukau na zahodu, kar je redkost med svetovnimi mesti. Znan je kot mesto jader (City of Sails) zaradi velikega števila jaht in čolnov, ki plujejo v njegovem pristanišču. Kar tretjina gospodinjstev v Aucklandu ima lastno plovilo. 

Mesto leži na vulkanskem polju, kjer se dviguje več kot 50 ugaslih vulkanov. Med njimi je najbolj znan Mount Eden (Maungawhau), ki obiskovalcem ponuja čudovit razgled na mesto in njegovo okolico. Mesto je tudi kulturno središče z največjo polinezijsko populacijo na svetu, kar mu daje edinstven značaj. Tu lahko doživite živahno polinezijsko kulturo skozi festivale, glasbo in tradicionalne tržnice, ki so pravi raj za ljubitelje pristnih lokalnih doživetij. Ena izmed ikoničnih znamenitosti Aucklanda je Sky Tower, ki se s svojimi 328 metri uvršča med najvišje stavbe na južni polobli. Stolp ponuja nepozabne panoramske razglede, adrenalinske skoke (SkyJump) za pogumne obiskovalce in vrtečo se restavracijo, kjer lahko ob vrhunskem obroku uživate v čudoviti kulisi mesta.

V Aucklandu smo prvi dan najeli električne skiroje in si na hitro ogledali mesto. Popoldne pa smo se odpravili v aucklandski živalski vrt, ki nas je navdušil! Velja celo za enega najboljših živalskih vrtov na svetu glede na skrb za živali, vzdrževanje in izobraževalne programe. Razprostira se na površini 16 hektarjev in ponuja veliko prostora za živali ter obiskovalce, v njem prebiva več kot 1.400 živali, ki predstavljajo 140 različnih vrst, vključno z nekaterimi ogroženimi. Prav tako sodelujejo v programih za ohranjanje ogroženih vrst, kot so ptič kivi (simbol Nove Zelandije), tuatara in druge živali z vsega sveta.

Živalski vrt je razdeljen na tematska območja, ki predstavljajo različne habitate, kot so afriška savana, južnoazijski deževni gozd in avstralska divjina. Ponujajo tudi posebne izkušnje, kot so nočni ogledi, hranjenje živali in programi za otroke, kjer lahko postanejo “skrbniki živali” za en dan.

Drugi dan smo obiskali plažo Piha, ki je na zahodni obali Severnega otoka Nove Zelandije in je ena najbolj znanih in slikovitih plaž v državi. 

Zanjo so značilni:

1. Črn vulkanski pesek: Plažo prekriva črn pesek vulkanskega izvora, zaradi česar je Piha vizualno edinstvena in priljubljena destinacija za fotografe.

2. Levja skala (Lion Rock): Ikonična skala, ki je ime dobila zaradi svoje podobnosti levji glavi in telesu, je simbol Pihe. Obiskovalci lahko plezajo na del skale in uživajo v čudovitih razgledih.

3. Surfanje: Piha je svetovno znana destinacija za surfanje zaradi svojih močnih valov. Je raj za izkušene deskarje, za začetnike pa so valovi lahko nevarni, zato je pomembno upoštevati opozorila reševalcev.

4. Naravne lepote: Plaža je obdana z bujnimi gozdovi in slapovi (npr. slap Kitekite), zaradi česar je tudi izhodišče za pohodništvo in raziskovanje narave.

5. Močni tokovi: Piha je znana po svojih nevarnih podvodnih tokovih, zato je priporočljivo plavati samo v območju, označenem z zastavicami.

6. Kulturni pomen: Plaža ima pomembno mesto v maorski kulturi. Območje je bilo zgodovinsko pomembno za maorska plemena, zato nosi bogato kulturno dediščino.

Piha je od Aucklanda oddaljena približno 40 kilometrov, zato je priljubljeni cilj za dnevne izlete.

Blizu Pihe smo obiskali tudi Mount Maunganui, kjer smo se srečali z mojo prijateljico Laro. Oh, koliko spominov se je zvrtelo po glavi :). Mt. Maunganui je ob zalivu Bay of Plenty in ob vznožju hriba Mauao, po katerem je tudi dobilo ime. Mauao je stari vulkanski stožec in znamenitost območja. Hrib je visok približno 232 metrov in ponuja čudovite panoramske razglede na ocean, mesto Tauranga in širši zaliv. 

Auckland je s svojim zmernim podnebjem, milimi zimami in toplimi poletji idealno okolje za življenjski slog na prostem. Kar 40 odstotkov njegovih prebivalcev je iz tujine, zaradi česar ima izrazito multikulturni značaj, raznoliko kulinariko in pisano paleto kulturnih dogodkov.

Pot smo nadaljevali do Wai-O-Tapu Thermal Wonderland, ki je eno najbolj znanih geotermalnih območij na Novi Zelandiji, približno 30 kilometrov južno od Rotorue na Severnem otoku. Ime “Wai-O-Tapu” v maorščini pomeni “sveta voda” in odraža globoko povezanost narave in maorske kulture.

Zanimivosti o Wai-O-Tapu:

  1. Geotermalna aktivnost: Wai-O-Tapu je rezultat vulkanske aktivnosti, povezane z vulkanom Taupo. Območje je znano po svojih geotermalnih bazenih, fumarolah (para iz tal) in blatnih vulkanih.
  2. Šampanjski bazen (Champagne Pool): Najbolj znana atrakcija je ta velik bazen, ki je dobil ime po mehurčkih, ki nastajajo zaradi naravnega sproščanja ogljikovega dioksida. Njegova oranžna obroba je posledica depozitov mineralov, predvsem žvepla in arzena.
  3. Lady Knox Geyser: Ta gejzir vsak dan ob določenem času (ob 10:15) izbruhne, pri čemer voda doseže višino do 20 metrov. Izbruh sprožijo z dodajanjem mila, kar povzroči reakcijo in izbruh vode.
  4. Pobarvani bazeni (Artist’s Palette): To območje je znano po svojih živahnih barvah, ki jih povzročajo različni minerali, kot so železo (rdeče), žveplo (rumeno) in mangan (zeleno).
  5. Bubbling Mud Pools: Ti blatni bazeni so rezultat geotermalne toplote, ki segreva podtalnico in ustvarja mehurčke blata.
  6. Unikaten vonj: Zaradi visoke vsebnosti žvepla ima Wai-O-Tapu značilen vonj po “gnilih jajcih”, kar je običajno za geotermalna območja.
  7. Naravna dediščina: Wai-O-Tapu je del večjega geotermalnega območja Taupo Volcanic Zone, ki velja za eno največjih na svetu.

Huka Falls – najbolj obiskani slapovi na Novi Zelandiji

Nova Zelandija res preseneča in očara z naravnimi lepotami na vsakem koraku. Huka Falls so spektakularni slapovi na reki Waikato, ki smo si jih ogledali in ležijo blizu mesta Taupo na Severnem otoku Nove Zelandije. 

Ime Huka v maorskem jeziku pomeni “pena”, kar odseva videz bele pene, ki jo ustvari bučeča voda, ko se prelivajo slapovi. Reka Waikato, najdaljša reka na Novi Zelandiji, se pri Huka Falls zoži s širine 100 metrov v ozko korito, široko le 15 metrov. To povzroči izjemno hitro premikanje vode – več kot 220.000 litrov na sekundo se izlije čez slapove! Visoki so približno 11 metrov, kar ni zelo visoko, vendar pa njihova moč in glasnost toka ustvarjata izjemno impresiven prizor.

Na voljo so tudi različna adrenalinska doživetja, od vožnje s hitrimi čolni (jet boat), ki obiskovalce pripeljejo blizu dna slapov, do helikopterskih ogledov, ki nudijo osupljiv pogled iz zraka. Okolica slapov je obdana z bujnim zelenjem in kristalno čisto vodo. Značilno modro-zelena barva vode je posledica vulkanskega izvora reke in mineralov v tleh.

Slapovi Huka so le nekaj minut vožnje oddaljeni od jezera Taupo, največjega jezera na Novi Zelandiji in tako smo združili ogled dveh znamenitosti. 

Bay of Islands in Paihia 

Bay of Islands je ena najbolj priljubljenih destinacij na severu Nove Zelandije, znana po svoji osupljivi naravi, turkiznem morju, številnih otokih in bogati zgodovini. V središču tega rajskega območja je mestece Paihia, ki je priljubljena izhodiščna točka za raziskovanje zaliva.

Bay of Islands vključuje okoli 144 otokov, večina jih je nenaseljenih in obdana s kristalno čistim morjem.Zaliv je znan po delfinih, kitih in tjulnjih, organizirajo tudi izlete z ladjo, kjer si lahko ogledaš te čudovite živali. Prav tako je zaliv raj za ljubitelje morskih aktivnosti, kot so snorkljanje, potapljanje, kajakaštvo, jadranje in ribolov.

Hole in the Rock – naravna kamnita formacija na otoku Motukokako je ena najbolj znanih znamenitosti zaliva. Obiskovalci lahko z ladjo plujejo skozi Luknjo v skali.

Paihia: kaj videti in početi

Paihia je znana kot “prehod v Bay of Islands”. Ima sproščeno vzdušje, številne kavarne, restavracije in tržnice z lokalnimi izdelki. Plaže so idealne za sproščanje, plavanje ali raziskovanje bližnjih otokov. Paihia ponuja številne pohodniške poti. Haruru Falls Walk vodi do slikovitega slapovitega območja Haruru Falls. Organizirani so tudi vodeni ogledi maorske kulture, s prikazom maorskih plesov in pesmi (haka) ter pripovedovanjem zgodb, ki jih ponujajo lokalni vodniki.

Najboljši čas za obisk Bay of Islands je od novembra do marca, ko je vreme toplo in sončno. Ta čas je idealen za raziskovanje narave in uživanje v vodi.

S trajektom lahko iz Paihie obiščete Russell, prvo evropsko naselje na Novi Zelandiji, znano tudi kot “prvo glavno mesto Nove Zelandije”. Znano je kot slikovito obalno mesto na severu države v regiji Bay of Islands. 

Zgodovina

  1. Prvo evropsko naselje: Russell je bil eden prvih krajev, kjer so se naselili evropski priseljenci. V začetku 19. stoletja je bil znan kot Kororāreka.
  2. “Divji zahod” Nove Zelandije: Zaradi svoje preteklosti kot pomorsko pristanišče je bil Russell v 19. stoletju znan po svojem kaotičnem in divjem vzdušju, kjer so se pogosto zadrževali mornarji in lovci na kite.
  3. Prva cerkev: Christ Church v Russllu, zgrajena leta 1836, je najstarejša še stoječa cerkev na Novi Zelandiji. V njej so še vedno vidni sledovi krogel iz spopadov v 19. stoletju.

Naravne lepote in atrakcije

  1. Bay of Islands: Russell je središče tega rajskega zaliva, znanega po več kot 140 otokih, kristalno čisti vodi in bogatem morskem življenju, vključno z delfini in kitovci.
  2. Plaže: Mesto ima nekaj čudovitih plaž, kot sta Long Beach in Tapeka Point, ki sta priljubljeni za plavanje, ribolov in sproščanje.
  3. Otok Motuarohia: Kratek izlet z ladjo vodi do tega otoka, kjer si lahko ogledate arheološka najdišča in raziskujete naravne pohodniške poti.

Zanimiva dejstva

  1. Preimenovanje: Ime Kororāreka v maorščini pomeni “slaba juha”, kar naj bi se nanašalo na zgodbo o bolnem bojevniku, ki si je opomogel po juhi iz ptice.
  2. Škampi in morske jedi: Russell slovi po svežih morskih specialitetah, ki jih lahko uživate v restavracijah z razgledom na zaliv.
  3. Ekološki turizem: Russell je priljubljen za aktivnosti, kot so snorkljanje, potapljanje in pohodništvo, hkrati pa kraj spodbuja trajnostni turizem.

Kerikeri – mesto najstarejših zgradb na Novi Zelandiji

Naše potovanje po Novi Zelandiji se počasi bliža koncu, vendar nas je čakal še en kraj za raziskovanje – čudoviti Kerikeri.

Mesto leži v regiji Bay of Islands na Severnem otoku Nove Zelandije in je znan kot “zibelka naroda”. V mestu Kerikeri so najstarejše zgradbe na Novi Zelandiji:

  • Stone Store je najstarejša kamnita stavba na Novi Zelandiji, zgrajena leta 1832. Uporabljali so jo kot skladišče za trgovsko blago in misijonarske zaloge.
  • Mission House (Kemp House) je najstarejša še stoječa lesena zgradba v državi, postavljena leta 1822.

Naravne lepote v mestu Kerikeri 

  1. Slapovi Rainbow Falls (Waianiwaniwa) so priljubljena točka v bližini mesta, kjer si lahko ogledate slikovit slap in se sprehodite po naravnih pohodniških poteh.
  2. Reka Kerikeri obkroža mesto in ponuja možnosti za kajakaštvo, plavanje in sproščene piknike ob vodi.
  3. Naravni vrtovi: Zaradi subtropskega podnebja je Kerikeri znan po bujni naravi in raznovrstnem rastlinju, vključno s sadovnjaki, tropskimi vrtovi in lokalnimi parki.

Kerikeri je znan po pridelavi kivija, pomaranč, mandarin in avokada. Na tem območju je tudi več vinogradov, kjer lahko obiskovalci degustirajo lokalno pridelana vina. Ob sobotah in nedeljah poteka priljubljena tržnica, kjer najdete lokalne pridelke, umetnine in obrt.

Po več kot mesecu dni raziskovanja čudes Avstralije in Nove Zelandije se vračamo domov v Salvador. Avstralija in Nova Zelandija sta že dolga leta na vrhu mojega seznama najljubših držav in tudi po več kot 100 prepotovanih državah tam ostajata – neprekosljivi po svoji lepoti, prijaznosti ljudi in nepozabnih doživetjih. Nova Zelandija je takoj za Avstralijo moja najljubša dežela. Zakaj? Podobno kot pri Avstraliji mi je všeč urejenost, čistoča, zdrava ponudba hrane, skoraj nič onesnaženosti, dobra izobrazba in dostopnost kakovostnega zdravstva. Prav tako mi je všeč, da se vse bolj vrača maorska kultura in njihove pravice, česar, žal, ne morem reči za avstralske Aborigine, ki so še zmeraj potisnjeni precej ob rob. Sem velika ljubiteljica narave in Nova Zelandija je res sinonim za naravo, gibanje in vse možne športe. Ker imam rada morje, ki je sicer čudovito, a zame prehladno, morda sam ocean ne pride toliko do izraza. Vidim veliko poslovnih priložnosti, saj Nova Zelandija še nima realiziranih vseh idej, ki so v Evropi precej razširjene. Prav tako mi je všeč spokojnost, mir in občutek, da nikjer ni gneče. Pogosto se voziš uro ali dve in ne srečaš nikogar, seveda govorim o predelih zunaj velikih mest. Nastanitve za popotnike so odlične, je pa vse za približno 10 odstotkov dražje kot v Avstraliji, zagotovo tudi zato, ker se marsikaj uvaža iz Avstralije in vsega ne pridelajo sami, a kot celota lahko rečem, da je narava Nove Zelandije edinstvena in tako lepa, da enostavno ne moreš ostati ravnodušen. Za naslednjič smo si pustili še Južni otrok Nove Zelandije, kar pa je super združljivo z obiskom Polinezijskih otokov, kot so Samoa, Vanuatu in Cookovi otoki. Tako da, Nova Zelandija, še se vidimo. 

Posebej sem hvaležna, da so te edinstvene kraje lahko doživeli tudi najini otroci – skozi njihove oči so te države zaživele še bolj čarobno. Vesela sem, da smo se po mnogih letih spet srečali s prijatelji, v srcu pa ostajajo tudi tisti, ki jih ni več med nami. Prav poseben občutek pa je bilo srečati kar devet Slovencev – dokaz, da nas tudi na teh koncih sveta ni malo! 🙂