Resnične izpovedi

Najpomembnejši ukrep za preprečevanje utopitve je vpis otroka na plavalni tečaj

Najino odločitev, da vpiševa otroke v plavalno šolo, je pospešil žalosten dogodek. Leta 2016 smo bili priče utopitvi dečka v Stari Baški. Z dna morja, kjer je obtičal z utežmi okoli pasu, sva ga reševala midva z možem. Najine otroke sva želela umakniti od tako groznega, šokantnega in žalostnega prizora, vendar sva dala prednost oživljanju in prvi pomoči dečku. Žal se je končalo tragično …

Splošna dejstva o utapljanju

– Utapljanje se zgodi hitro in tiho. Lahko se zgodi že v 20-60 sekundah.

– Ocenjuje se, da je po vsem svetu letno 320.000 smrti zaradi utopitev.

– Utopitev je tretji najpogostejši vzrok smrti zaradi nenamernih poškodb po vsem svetu in predstavlja 7 odstotkov vseh smrti, povezanih s poškodbami.

– V svetovnem merilu je najvišja stopnja utopitve med otroki, starimi od 1 do 4 let, sledijo otroci od 5 do 9 let.

– V ZDA se letno utopi povprečno od 3.500 do 4.000 ljudi. To je povprečno 10 smrtnih utopitev na dan.

– Utopitev ostaja med petimi najpogostejšimi vzroki smrti zaradi nenamernih poškodb od rojstva do 5. leta starosti.

– 23 % utopitev otrok se zgodi med družinskim zbiranjem ob bazenu.

– Otroci, mlajši od enega leta, se pogosteje utopijo doma.

– 87 % smrtnih primerov zaradi utopitve se zgodi v domačih bazenih ali masažnih kadeh za otroke (mlajši od 5 let). Večina se zgodi v bazenih, ki so v lasti družine ali prijateljev.

– Otroci, stari od 5 do 17 let, se pogosteje utopijo v naravnih vodah, kot so ribniki ali jezera.

Policija svetuje:

”1.Nikoli, niti za sekundo, ne pustite svojih otrok samih v kopalnih kadeh ali bazenih. Ne mislite, da se vam in otrokom ne more nič pripetiti.

2. Če že morate zapustiti bazen, otroka odpeljite s sabo.

3. Odgovornost za varnost otrok je naloga odraslih. Te naloge ne zaupajte starejšim otrokom, saj je to zanje prevelika odgovornost. Mnogo otrok se utopi ob navzočnosti starejših bratov ali sester.”

Dodajajo, da je za varno uporabo bazena je treba opozoriti na naslednje:

”1. Okoli bazena je priporočljivo postaviti primerno oblikovano ograjo, ki bo predvsem majhnim otrokom preprečevala morebitne padce v bazen.

2. Poleg bazena ne puščajte stolov ali drugih predmetov, ki bi jih otroci lahko uporabili za premagovanje ovir (ograje).

3. Vzdržujte bazen – voda naj ne bo motna ali umazana.

4. Raven vode naj sega čim bolj do roba bazena, kar olajša morebitno plezanje iz bazena.

5. Pri gradnji bazena se izogibajte ostrim robovom ter spolzkim materialom, ki povzročajo zdrs in otežujejo prijemanje.

6. Izliv vode oziroma curki v bazenu naj bodo usmerjeni tako, da plavajoče predmete (npr. žogo) usmerijo v plitvejši del bazena poleg stopnic ali lestve.

7. Lestve in stopnice, ki vodijo iz bazena, naj bodo nameščene na vsaki strani bazena. Naj ne bodo spolzke in naj ne dopuščajo zdrsa.

8. Priporočljiva oprema bazena je tudi reševalna deska. V bazenih je čedalje več poškodb hrbtenice zaradi neprimernih skokov v vodo. Z desko je mogoče najprimerneje imobilizirati ponesrečenca tako, da je reševanje zanj veliko varnejše.”

Izbira varnega območja za plavanje

Trenutno je naš dom Salvador, ki je znan po močnih valovih, ki jih prinaša Tihi ocean. Ti valovi so priljubljeni med deskarji na valovih, saj ponujajo odlične pogoje za deskanje. Vendar pa so lahko tudi zelo nevarni za neizkušene plavalce. Močni morski tokovi so pogosti in lahko povzročijo težave pri plavanju in vzdrževanju stabilnosti v vodi. Plavalci morajo biti previdni glede nevarnosti podvodnih tokov in se držati varnih območij za plavanje. Priporočljivo je, da plavalci upoštevamo opozorila lokalnih oblasti in se posvetujemo z domačini glede najboljših območij za varno plavanje.

V vodo postopoma

V mislih imam vedno, da v morje ni priporočljivo iti razgret, saj lahko to povzroči šok. Temperaturna razlika med telesom, ki je razgreto od sonca, in mrzlo vodo morja lahko povzroči nenadno zoženje krvnih žil, kar lahko privede do težav s cirkulacijo. Postopno vstopanje v mrzlo morje s plaže omogoča telesu, da se postopoma prilagodi temperaturnim spremembam, zmanjšuje tveganje za šok in ohranja zdravje ter dobro počutje med kopanjem.

Po obedu ne takoj v vodo

Prav tako ni priporočljivo iti plavati s polnim trebuhom. Plavanje po obilnem obroku lahko povzroči neugodje, slabost in lahko vpliva na naše ravnotežje v vodi. Poln želodec lahko otežuje gibanje in plavanje, kar lahko poveča tveganje za nesreče ali utopitev. Priporočljivo je počakati vsaj eno do dve uri po obroku, preden se odpravimo plavat, da se prebava lahko dokonča in se telesu omogoči, da se osredotoči na plavanje brez nepotrebnih nevšečnosti.

Tudi odrasle plavalce naj nekdo spremlja

Še o tem razmišljam … Sama sem zelo dobra plavalka in včasih delam trening ture tudi po 45-60 minut, vendar vedno brez izjeme prosim Miho, da me ima na očeh. Včasih imam s sabo tudi bojo ali pa me Miha spremlja s supom ali čolnom.

To ima namreč več prednosti, ko gre za varnost in preprečevanje morebitne utopitve:

1. Hitrejša opaznost v primeru težav: Če smo deležni nesreče ali utopitve, bo opazovalec z obale ali oseba na čolnu/supu hitreje opazila naše težave in lahko takoj ukrepa. To lahko pomaga pri reševanju in zagotavljanju nujne pomoči.

2. Dodatna varnostna prisotnost: Spremljanje ali opazovanje osebe nam zagotavlja dodatno varnost v bližini. To povečuje občutek varnosti.

3. Navigacijska pomoč: Oseba na čolnu ali supu lahko služi tudi kot navigacijska pomoč. Pomaga nam lahko pri vzdrževanju prave smeri, spremljanju naše pozicije v odprti vodi in preprečevanju izgube ali plavanja v nevarne predele.

4. Svetovanje o pogojih: Opazovalec z obale ali oseba na čolnu/supu ima lahko tudi vlogo svetovalca glede trenutnih pogojev v vodi, kot so močni tokovi, spremembe plimovanja ali morebitne nevarnosti. To nam omogoča, da sprejmemo boljše odločitve in se izognemo potencialno nevarnim situacijam.

5. Spodbujanje odgovornosti: Zavedanje, da nas nekdo opazuje ali spremlja, spodbuja odgovornost do lastne varnosti. To lahko vključuje bolj zavestno upoštevanje plavalnih pravil, vzdrževanje primerne kondicije in sprejemanje previdnostnih ukrepov pri plavanju v odprtih vodah.

Vir:

https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/varnost-na-dopustu-v-gorah-ob-vodi-na-snegu/nasveti-za-vecjo-varnost-v-in-ob-vodi