Družinska doživetja,  Nasveti za potovanja,  Resnične izpovedi

Karipski raj kome se čini nepravda

Zašto putovanje?

Moj muž me jako dobro poznaje. Žurka u vidu mini venčanja, na kojoj se okupljaju svi prijatelji, komšije, kolege i rođaci, svi oni koje volim. To je bila moja želja još od 30. rođendana. Velika zabava za moj 40. rođendan. Mislim da se skoro svi koji vam mnogo znače i kojima vi mnogo značite okupljaju samo na „okruglim“ rođendanima(30., 40. i 50.) ili na svadbama i sahranama. Pa pošto se moja prijateljica korona pobrinula da na 20. februara 2021. na mojih 14.600. dan života na našoj kugli, budemo zarobljeni duboko u pandemiji i još je Miha bio pozitivan, prvobitni plan (žurka) pao je u vodu. Ali moj muž me zaista poznaje. Odmah iza te želje, međutim, bilo je putovanje. Osećaj adrenalina, radoznalost, šta je iza ugla, kako drugi dišu i mirišu, šta jedu i šta se novo možete videti, osetiti i doživeti, zavisnost je porodice Žaler – Culiberg. Svi smo zaraženi i još nismo našli lek…

Poklon za proslavu 40-tog rođendana – putovanje na Jamajku.
Lična arhiva 2many4granny

Karibi? A zašto Jamajka?

Ponekad nam se dešava da ne znamo gde bi išli, pogotovo ako imamo ograničeno vreme. Prvo, želimo da budemo zajedno negde gde niko od nas ranije nije bio. Zatim što se polako približavamo 80.-toj zemlji koju smo istražili, želimo da idemo u tople krajeve, a raspoloživih novih destinacija više nema mnogo. Kada je Miha birao destinaciju koju bi mi poklonio za 40. rođendan i koju možemo u potpunosti da istražimo za 14 dana, Jamajka je prilično lako došla na vrha liste. Nekako ne možemo da »čekiramo« destinaciju ako je ne vidimo celu ili bar sve najvažnije atrakcije i lepote. Da je topla, dovoljno mala, dovoljno bezbedna i dostupna u skladu sa uslovima vezanim za korona virus.

Pošto nas je infekcija korona virusom bukvalno prikovala za kuću na moj 40. rođendan, a Miha me lišio zabave, bilo mu je drago što su karte za Jamajku i prelep hotel u Negrilu došle kao melem za ranu koju sam od tada još uvek osećala. Rođendan je prošao, a karte su rezervisane za kraj godine, jer smo imali ideju da sami, bez dece, dočekamo 2022. godinu. Izabrao je Jamajku. Zna, da ja ne volim da ležim na jednom mestu, da me radoznalost stalno vuče negde napred. Onda sam mu rekla: „Miha, hajde da podelimo obilazak na četiri dela i damo svakom po dva dana za istraživanja. To je osam dana lutanja od jutra do večeri. Juhuhu. Ali možemo još dva dana da se izležavamo i bavimo se sportom.“ Da, ja sam takva.

Tropski raj na Karibima sa belim peščanim plažama, regge muzikom, odličnim rumom (inače ga niko ne pije) i iznad svega odličnim hotelskim smeštajem s jedne strane, ali nerazvijenim i turistički netaknutim delom s druge, ponudio je upravo ono što sam želela da dobijem. Romantiku, lutanje, ugađanje i ludu avanturu za dobre dve nedelje. Pošto smo pre nekog vremena čitali o Jamajci, da je jedinstvena, luda, puna života, ritma, pulsa i zabave, a pre svega prirodnih lepota, poverovao je da je ovo najbolji mogući izbor za energičnu Štajerku koja nikad nije mirna. A biti sam sa ženom, koja mu je i dalje najbolja prijateljica, sami na putovanju za njega znači: „Ovo nikada ne doživiš ili možda samo jednom. „

Da li ste rođeni pre 1990. godine? Pa, onda možda nećete moći da odete na Jamajku.

Iščekivanje avanture, obilje posla kod kuće i maksimalna posvećenost deci tokom predstojećih praznika, toliko su nas obuzeli da smo zaboravili da proverimo sve uslove za ulazak u zemlju. Nedelju dana pre polaska otkrili smo da je Slovencima za ulazak na Jamajku potrebna potvrda o vakcinaciji protiv rubeole, malih boginja i dečije paralize. Pošto smo vakcinisani protiv raznih bolesti uključujući besnilo, tifus, žutu groznicu i svih mogućih 😊, mislili smo da smo i od ovih bolesti vakcinisani kao deca. Ali gle čuda! Tek posle 1990. godine počeli su sistematski da vakcinišu decu protiv rubeole. Tako da nam ne preostaje ništa drugo nego da se vakcinišemo na vrat na nos i tako ispunimo formalne uslove za ulazak na Jamajku u poslednjem trenutku. Dobra smo uradili, jer su zaista proveravali sve sertifikate pri ulasku u zemlju i zaista ne bi mogla da uđem bez dodatne „boce”.

Leteli smo sa Minhenskog aerodroma za Frankfurt, gde smo morali da prenoćimo. A onda smo odatle poleteli pravo u Montego Bay. Jamajka ima dva glavna aerodroma, jedan na levoj strani ostrva, u turističkom gradu Montego Bay, gde je usmerena većina evropskih letova. Drugi je desno, u glavnom gradu Kingstonu. Ovaj aerodrom je očigledno, kako saznajemo, više namenjen lokalnim letovima ka susednim karipskim ostrvima. Leteli smo sa Eurowings-om (deo Lufthanze) i na brzinu prevideli da većinu stvari koje su inače uključene u cenu na „dugim“ letovima, u ovom slučaju treba doplatiti ili kupiti (ćebe, slušalice). Let je prošao brzo. Zahvalni smo našoj prijateljici koroni, jer su mnoga mesta bila slobodna i mogli smo da se opustimo na četiri sedišta i spavamo kao hrčci. Obično prespavam sve obroke, filmove i probudim se kada me stjuardesa protrese da moram da se obučem. Pa, očajnički nam je bilo potrebno tih 11 sati  mira na letu i meditacije u svom svetu kako bismo izbacili sav bes, teskobu i stres iz nas ovog decembra i čudne korona godine.

Počnimo sa Karibima…

Kažu da su plaže nešto najlepše na Karibima. Dakle, možete da birate između Dominikanske Republike, Kube, Jamajke, Barbadosa, Martinika, Arube i Bahama. Jamajka je treće po veličini ostrvo na Karibima. To je destinacija za ronjenje, plivanje, jedrenje i planinarenje, a skoro sva ostrva imaju prelepa brda. Svako ostrvo je drugačije, mnoga imaju šarene karnevale, sve „detoks“ ritmove i bogat mozaik istorije i običaja koji se međusobno razlikuju. Razlikuju se i po veličini i kulturi, pejzaž veoma varira – od nizijskih plaža, neke su bele, koralne, druge crne, vulkanske, prašuma, čak i pustinje, vulkanskih vrhova. Negde preovlađuje moderan svet, američki razvoj i bogatstvo, negde nerazvijenost i pospanost, isto kao i pre 200 godina. Ima puno crkava, dvoraca, trgova, istorija je slična svima – robovi i šećerna trska. Sve je podređeno turizmu. Od novembra do aprila je sušna sezona, od maja do oktobra kišna i uraganska.

Karibi su podeljeni na 24 dela, svi leže u Karipskom moru, između Floride, Centralne Amerike (Meksiko, Belize, Honduras, Nikaragva) i sa delom Južne Amerike, Venecuele i Kolumbije, ukratko, zauzimajući luk dužine 3000 km od poluostrvo Jukatan do severnih obala Južne Amerike. Dele se na tri grupe ostrva: Veliki Antili, Mali Antili i Lučanski arhipelag. Pod Velikim Antilima spadaju Kuba, Jamajka, Portoriko i Hispanjolu, a pod Male Antile: Zavetrena ostrva i Privetrena ostrva. Kuba je najveća, a slede Dominikanska Republika i Haiti (jedno ostrvo), a zatim Jamajka. I da spomenemo još nekea Antigva, Barbuda, Bahami, Barbados, Belize, Aruba, Bonaire, Sint Eustatijus, Saba, Kurasao, Sen Marten, Sent Martin, Gvadelup, Martinik, Sent Bartelemi, Portoriko, Devičanska ostrva Sjedinjenih Država, Britanska Devica ostrva, Angvila, Kajman, Monserat, Turks, Kajkos, Grenada, San Andres, Trinidad, Tobago, Sent Kits, Nevis, Sveta Lucija…

Sva ostrva su koralnog porekla i predstavljaju najsjajniju ronilačku destinaciju u svetu. Najveći i najrazvijeniji je Veliki Kajman, gde smo i mi išli. Glavni grad je George town, poznat po dugoj beloj peščanoj plaži i tirkiznom moru. Ime je dobio po krokodilu ”cayman”. Danas ga pokreće turizam. Smatra se finansijskom oazom. Postoji čak 600 banaka i velikih finansijskih kuća. Oni imaju svoju valutu – dolar Kajmanskih ostrva. Pošto je poznato po brojnim koralnim grebenima, atraktivno je odredište za turiste, posebno plaža Sedam milja, na zapadnom delu ostrva. O Kajmanskim ostrvima ću pisati u drugom postu … Ne propustite! 🙂

Prirodne lepote uopšte nisu samo plaže

Jamajku čine posebnom uglavnom netaknuti vodopadi usred tropske šume, okruženi najraznobojnijim cvećem. U sredini su dosta visoka brda i planine, gde se uzgaja odlična kafa, a stoka pase svuda. Plaže su kao sa razglednica, masovni turizam ih još nije uništio, zabetonirao i transformisao. Oduzimaju dah, voda nudi beli pesak u koralnim plićacima, koji je nastao lomljenjem i trljanjem korala i školjki, što vodi daje tirkizni izgled i poziva kupače. Lokacija blizu ekvatora pruža večno toplo more, blag vetar i skoro da nema insekata. Jamajka je regge muzika. I ” jerk ” piletina (piletina na žaru). Jamajka je Jusein Bolt i Bob Marly i hrabri tim koji se takmičio na Zimskim olimpijskim igrama u bobu. A kad smo već kod Boba Marlija, legende reggea –  obavezna je poseta njegovom muzeju.

Prelep je i drugi po veličini grad na ostrvu Jamajka, Montego Bay, koji privlači turiste iz celog sveta. Mnogo barova, restorana, puno zabave… Nasuprot tome stoji, ribarsko selo Ocho Rios, koje vredi posetiti. Tu je i zabavni park Nzstic Nountain, koji vam pruža nezaboravnu vožnju žičarom. Naravno, ako ste već ovde, trebalo bi da posetite Kingston, najveći i glavni grad. I da, divni film Plava laguna snimljen je ovde na Jamjci. Videli ste to ranije, zar ne? Ako želite da čujete kako majmuni vrište, šetnja Nacionalnim parkom Holwell je jedinstvena prilika. Više od 300 vrsta životinja, gmizavaca i leptira je kod kuće u prelepoj Kraljevskoj šumi palmi, gde se nalazi kula od 10 metara sa fantastičnim pogledom.

Kao što sam napisala u naslovu – Jamajka nisu samo plaže već i pećine. Pretpostavlja se da ih ima više od 1000. Zelena pećina Giles, puna stalaktita i stalagmita, veoma je posebna. Takođe obavezno obiđite plantažu u dolini Sunca, koja otkriva deo lokalne istorije i njihovu ljubaznost. Naravno, na Instagramu ste mogli da vidite i naše fotografije vodopada, posebno dobro poznatih vodopada Dunn’s River od kojih zastaje dah. Kupanje u “plavom bazenu” pored vodopada je jedinstven doživljaj. I mogla bih još dugo da nabrajam…

Ukratko, Jamajka ima 11.100 km2, to je dom za 91,2 % crnaca, 6,2 % mešovitih etničkih grupa i 2,6 % ostalih (prema Wikipediji). Prema podacima iz 2009. godine, ovde živi 2.825.928. ljudi. Valuta je jamajčanski dolar. Većina stanovnika seli se u gradove, a smatra se da više od polovine živi tamo. Prema Wikipediji, 650.000 od 2,3 miliona živi u Kingstonu. Oni su protestanti, a mnogi od njih takođe pripadaju anglikanskoj crkvi, baptistima, metodistima i raznim afričko-jamajčanskim sektama. Zvanični jezik je engleski, ali ćete čuti kako lokalno stanovništvo govori englesko-afričku verziju kreolskog. Izvoze voće, rum, šećer, kafu, boksit, aluminijum… Muči ih velika nezaposlenost, imaju dosta mašinske industrije koja je takođe jako zagadila životnu sredinu.

To je tropska zemlja, sa čestim padavinama i prijatnim temperaturama, sa opasnostima od uragana, ali retko. Poseta ostrvu se preporučuje od decembra do aprila, pošto se kišna sezona završava u decembru.

Tamo možete da uživate u brojnim kulinarskim delicijama indijske, španske, kineske, engleske… kuhinje. Svoje nepce možete razmaziti i domaćim poslasticama, poznati su Ackee & Saltfish (podsećaju na kajganu, sa posebnim voćem, paradajzom, lukom, ribom). Da, i naravno ponuda ruma  je odlična. Ali popularno pivo od đumbira se takođe služi u lokalima i barovima. Voda je uglavnom dobra za piće, tako da nema potrebe za flaširanom vodom.

Svugde je moguće platiti karticom MasterCard ili jamajčanskim dolarima. Kao što ste možda već primetili u našim objavama na Instagramu, smeštaj može da košta od 25 do 1.000 dolara za noć, tako da svako može da pronađe ono što želi. Samo treba dobro da pretražujete na booking.com. Cene su prilagođene turistima. Tako da je u turističkim gradovima skupo, cene su malo niže u manjim mestima. Iznajmljivanje automobila za dve nedelje košta od 400 do 600 evra. Atrakcije se obično naplaćuju, od 4 evra do 25 evra, ali je cena veća za turiste nego za meštane. A kada nešto kupujete, dobro je da se cenjkate jer su cene zaista previsoke.

Među prvih deset zemalja sa najviše ubistava na 100.000 stanovnika

Da, to smo pročitali. Ja sam to čula i mnogi su nas upozorili. Zauzima peto mesto na https://worldpopulationreview.com/country-rankings/murder-rate-by-country. Ali ipak, po našem mišljenju, takav rekord je nepravedan… Zločin se dešava između kartela, unutar slamova, a turisti su retko ili nikada meta. Naš utisak i iskustvo su potpuno drugačiji, zaista smo pročešljali svaki kutak ovog prelepog ostrva.

Ljubaznost, izvinjavanje, engleski jezik, otvorenost i izrazito izvajana tela su prve stvari koje mi padaju na pamet kad pomislim o ljudima sa Jamajke. Kažu da su Jamajčani pomalo »nadmoćni« u poređenju sa drugim ljudima sa Kariba, ali na neki način to jesu opravdano. Jamajčani imaju snažan sopstveni identitet i dali su svetu sjajan rum, kafu i muziku. Jamajčansku kafu Blue Mountain mnogi stručnjaci smatraju jednom od najboljih na svetu i iz sopstvenog iskustva govorim da su stručnjaci u pravu. Pored kafe i ruma, Jamajka je poznata i po najbržem čoveku na svetu Juseinu Boltu, a među 10 najbržih trkača na svetu ima čak pet trkača sa Jamajke.

Tu je, naravno, Bob Marly, koji je zaslužan za popularnost regge muzike širom sveta. Pored svih dostignuća, nama se najviše dopada njihov pristup životu. Ako ste bili na Jamajci, znate da je najpopularnija izreka „ No Problem Mon “. Jamajčani se trude da žive punim životom bez stresa, što im odlično ide, a ne samo pušeći „gandžu”, tj. marihuanu, već sa svojim optimističnim pristupom životu.

Suprotno popularnom verovanju, ne puše svi Jamajčani marihuanu i samo mali deo Jamajčana su Rastafarijanci. Istina je, međutim, marihuanu možete da osetite na svakom koraku i ona vam se nudi gde god da krenete, puše i stari i mladi od jutarnjih sati. I ako nije zvanično legalizovana, svakako predstavlja jednu od glavnih atrakcija Jamajke.

Jamajka je takođe veoma multikulturalna. Prvobitno je bila španska kolonija (otuda i neki od naziva mesta na ostrvu, kao što je Ocho Rios), a kasnije engleska, a nezavisnost je stekla 1962. godine.

Jamajka je takođe privukla mnoge poznate ličnosti koje su ovde pronašle drugi dom. Uz sve lepote Jamajke, nije ni čudo što je ovde utočište našao i Jan Fleming, autor serije o Džejmsu Bondu. Jan Fleming je ovde izgradio dom pod nazivom “Zlatno oko” i napisao mnoge romane o Džejmsu Bondu u njemu. Zlatno oko je sada luksuzno odmaralište na severnoj obali Jamajke, a oko 16 km od Ocho Riosa, postoji čak i plaža koja se zove Džejms Bond.

Na Jamajci možete posetiti kuću gde je Fleming stvorio Džejmsa Bonda.
Vir: https://www.theflemingvilla.com/

Ni za minut vam neće biti dosadno…

Vratimo se našem dolasku… Nakon sletanja, uzeli smo aerodromski taksi do naše “kuće za goste”. Vozač Mekenzi dao nam je mnogo korisnih saveta i rado je ponudio marihuanu po povoljnoj ceni. Količina marihuane koju je prevozio taksijem bila bi dovoljna da njom omami pola Slovenije. Mirisi u autu su bili toliko intenzivni, da sam bila omamljena samo od toga, pa smo lako odustali od kupovine. Pošto smo stigli na Božić, ulice su bile pune ljudi, odjekivala je glasna regge muzika, a vazduh je nosio miris marihuane i ruma. Nismo se pridružili zabavi zbog umora, jer smo želeli da se odmorimo i što ranije ujutru počnemo da istražujemo ostrvo. Uprkos tome što je Jamajka relativno mala, krug oko ostrva dugačak je skoro 700 km i potrebno vam je najmanje 15h neprekidne vožnje. Uz izlete u planine i unutrašnjost ostrva računajte na to da će vam vožnja trajati najmanje 24h, što znači 8 dana po 3h vožnje dnevno. Uradili smo to u našem stilu za samo 4 dana, ovoga puta na sreću bez tromboze.

Na Jamajci, trećem po veličini ostrvu na Karibima, imate šta da vidite, a istovremeno možete mnogo da uradite. Garantujemo da vam neće biti dosadno ni jednog minuta. Jamajka ima fantastično vreme, prijatnu temperaturu i kristalno čistu vodu, ali pre svega mnogo prirodnih lepota, koje su raštrkane po celom ostrvu, tako da smo morali pažljivo da planiramo iznajmljivanje automobila kako bismo istražili ovu veliku zemlju, kao polovina Slovenije, za kratko vreme, koje smo imali na raspolaganju. Putevi između većih gradova su dobri, ali ako želite da vidite najlepše kutke, kao i mi, većinu vremena će te provoditi na lošim putevima (čak i do 30 cm dubokim „udarnim rupama“), uskim i prilično opasnim putevima. Meštani voze katastrofalno i u kombinaciji sa ranije pomenutim kvalitetom puta, ovo je jedna od opasnijih zemalja za „putovanje“. Dodatni problem, koji se pojavio, je termin našeg putovanja. Praktično se na ostrvu nije mogao iznajmiti rent a car u tom periodu. Možemo da zahvalimo našem taksisti Mekenziju što je pronašao verovatno poslednje slobodno vozilo u decembru.

Pošto postoji dosta putopisa na temu Jamajke sa detaljnim opisima znamenitosti, izdvojila bih samo one bisere koji su se nama posebno dopali.

Jamajka ima šta da ponudi… Prelepe plaže Negrila, koje smo dobro upoznali, jer smo posle dugo vremena uzeli sedam slobodnih dana i tamo dočekali Novu godinu. Prelepi hoteli i rajske plaže, zabava i ples. Osim uživanja na plažama, Jamajka iznenađuje ogromnim rekama i vodopadima. I oni koje smo razgledali su nas impresionirali. Prelepi vodopadi Dunn Falls, koji vas neće ostaviti ravnodušnim, ali su malo previše turistički za naš ukus, YS Falls, koji se nalazi u prelepom delu Jamajke, na ogromnoj farmi, i naš omiljeni vodopad Reach Falls, gde obični turisti ne dolaze zbog udaljenosti, su nas osvojili svojom originalnošću. Za sve fanove Džejmsa Bonda tu je i James Bond Beach i kontakt sa mestom gde je Jan Fleming napisao popriličan broj hitova o Džejmsu Bondu. Za ljubitelje istorijske arhitekture, toplo preporučujemo posetu Rose Hall Great House, jednoj od najlepših plantažnih kuća na celoj Jamajci, i imanja Firefly, gde je engleski pisac, kompozitor, glumac i pevač Sir Noël Coward čak ugostio englesku kraljicu Elizabetu.

Dodajući znamenitostima Jamajke slikovito kružno putovanje, posetu prelepom Kingstowna sa muzejom Boba Marlija, koktel u poznatom Rick’s Cafeu, rafting na splavovima od bambusa i bezbroj zip-lajn, Jamajka odjednom postaje jedna od najboljih turističkih destinacija u svetu.

Zaključak…

Iako smo dobili Covid pozitivan rezultat na Kajmanskim ostrvima i sada, dok ovo pišem, preživljavamo koronu, mogu da zaključim da je ovo jedna od najlepših destinacija koje smo ikada posetili. Svakako delom zato što smo sami, u miru, posvećeni jedan drugom i odmorni, ali lepota i spokoj Kariba svakako se računaju više. Preporučujem ga svima, a upravo smo dodali Gvadalupe i Roatan na našu “Bucket listu” karipskih bisera. Sledeća Nova godina 😊