Nasveti za potovanja,  Resnične izpovedi

Družina 2many4granny potuje: Kajmanski otoki

Januarja letos sva zaradi okužbe s koronavirusom ostala nepričakovano ”ujeta” na Kajmanskih otokih. In čeprav se je najin dopust podaljšal, sva na srečo odkrila, kako prečudoviti so. Obljubila sva si, da, ko bo možno, odpeljeva v ta raj tudi celotno družino. In tako po devet mesecih skupaj z otroki, dedkom, taščo in prijatelji uživamo v prekrasnem okolju in se predajamo morskim radostim. 🙂

Lokacija

V Karibskem morju, južno od Kube in zahodno od Jamajke, se skrivajo Kajmanski otoki, destinacija, v katero sva se zaljubila januarja 2022.

Kako sva se imela, si preberite v blogu: https://www.2many4granny.com/eno-uro-stran-leta-z-jamajke-cudoviti-kajmanski-otoki/.

Gre pravzaprav za tri otoke, ki spadajo pod britansko ozemlje: Veliki Kajmanski otok, Kajmanski Brač in Mali Kajman. Veliki so: Velik Kajman – 76 kvadratnih milj, Kajmanski Brač 14 kvadratnih milj, Mali Kajman 10 kvadratnih milj. Glavno mesto se nahaja na Velikem Kajmanu – George Town. Kot zanimivost – izvedela sem, da naj bi jih odkril Krištof Kolumb na svojem potovanju leta 1503 in jim tudi nadel ime – Las Tortugas. Drugače pa veljajo za davčno oazo, ki omogoča številnim podjetjem s celega sveta, da se izognejo davkom.

Transport do in z lokacije

Super je, če kupiš letalske karte prek Skyscanner ali agencije. Mi smo kupili eno karto prek Skyscannerja, eno prek Nomaga

Let je bil iz Benetk do Madrida, in sicer z letalsko družbo Iberia. Nato smo potovali z letalsko družbo American Airlanes iz Madrida v Miami. Od tam pa z letalsko družbo Cayman Airlines do Kajmanskih otokov. Vožnja je precej naporna, saj od našega doma, do Benetk, do končne destinacije traja 32 ur. V bistvu nismo spali dve noči. Cena letalskih vozovnic je med 600 in 1.000 evrov, odvisno od tega, kdaj jo kupiš. Mi smo odšteli za povratno karto na osebo malo več kot 750 evrov, vključuje pa en kovček, teže 23 kg, ročno prtljago in mini osebno torbico.   

Termin

Pravijo sicer, da je najboljši termin za obisk Kajmanskih otokov med marcem in junijem, saj naj bi bile takrat nastanitve veliko ceneje. Najtoplejši mesec na Velikem Kajmanu je po podatkih avgust s povprečno temperaturo 29,5 stopinj Celzija, najhladnejši pa januar s povprečno temperaturo 25 stopinj Celzija. Največ sončne svetlobe je 11. julija. No, zdaj oktobra, ko smo mi na Kajmanskih otokih, so ponoči temperature od 25 do 27 stopinj Celzija, čez dan pa je od 28 do 30 stopinj Celzija. 🙂

Trajanje potovanja

Mi bomo naše potovanje na Kajmanske otoke, kjer bomo kar 17 dni, podaljšali s potovanjem na Florido. Tako da se bomo potepali skoraj en mesec. Juhuhu!

Primernost za družine

Sprva sva Kajmanske otoke obiskala kot par, sedaj sva tu z družino in prijatelji in se imamo čudovito. Si predstavljate, kako srečni so otroci, ki imajo le dva metra stran od hiške, ki smo jo najeli, morje. Ure in ure plavanja … Pa potapljanja … Pa vožnje s čolnom ali kanujem. Mislim, da si bodo tudi to potovanje zelo zapomnili. Še posebej zato, ker imajo družbo malih prijateljev, s katerimi so ves čas v akciji. Mislim, da nikoli ne bodo pozabili številnih morskih zvezd, ki so jih videli na Starfish Pointu. Takrat sva seveda midva izkoristila urico za poučevanje o vseh iglokožcih in seveda so si v pristnem naravnem okolju lažje vse zapomnili. Namesto, da bi se iz knjig dolgočasno učili, so jih lahko od blizu opazovali v morskih plitvinah. 

Tip potovanja

Kot sem dejala, Kajmanske otoke lahko obiščete za nekaj dni, če želite ”špilat” romantiko s svojim dragim ali pa za daljši dopust z družino. Tukaj se pride poležavati, brati knjigo, dati možgane na ”off” in preizkusiti odlične koktajle. 🙂 In z nami so tokrat tudi tašča, ki smo jo s tem potovanjem razveselili za rojstnodnevno darilo, moj oče in prijateljica Nina Nemanič (torte_nina_nana), s katero sva tudi nazdravili njenemu rojstnemu dnevu. Čez morje, pet minut plavanja stran, na drugi strani obale pa so se nam na počitnicah pridružili tudi prijatelji. Tako da, če razmišljate, da bi obiskali Kajmanske otoke z družbo ali družino v prihodnjih mesecih, ”just go”. 🙂

Dokumenti

Ministrstvo za zunanje zadeve razlaga, da je za potovanje na Kajmanske otoke potreben veljaven potovalni dokument in v dobrem stanju. To sem tisočkrat preverila, da smo imeli vsi vse s sabo. Plus zdravstvene izkaznice, plus predlagam, da si uredite tudi zavarovanje za potovanje, ker res nikoli ne veš, kdaj se lahko pripeti kakšna nezgoda ali nesreča.

Plus moj nasvet: vedno, ampak vedno imejte na takšna potovanja s sabo tudi fotokopijo potovalnega dokumenta ali pa jo vsaj imejte shranjeno na mobilnem telefonu ali računalniku, ki ga imate s sabo. Drugače pa, vedno pazite na svoje dokumente! Mi sicer nimamo slabih izkušenj z izgubo ali krajo, ampak nikoli se ne ve. Plus dobrodošlo je, da imate s sabo še kakšno fotografijo za osebni dokument, tako svetujejo na Ministrstvu za zunanje zadeve, kjer je tudi zapisano, da ni podatkov o varnostnih razlogih, zaradi katerih bi odsvetovali potovanje, svetujejo običajno previdnost. Drugače pa slovenski državljani za vstop na Kajmanske otoke vizuma ne potrebujemo. Več informacij se nahaja na spletni strani Cayman Islands Government.

S sabo smo vzeli tudi mednarodni vozniški izpit in COVID potrdila.

Prtljaga (seznam, zdravila posebna …)

Mi smo imeli 9x ročno prtljago, teže10 kg, velikosti 40 cm x 25 cm x 56 cm in 9x majhno ročno torbico ali nahrbtnik.  Spakirali smo v 5 velikih kovčkov (max 32 kg, obsega 158 cm). V prtljagi, ki je ročna, torej 10 kg kovček in torbica/nahrbtnik, ne sme biti nič tekočine, nič ostrega (škarljice, pilica).

Na poti tja in nazaj je vsakdo imel pri sebi manjši nahrbtnik, v katerem so bili: 1x vrečka za bruhanje, suhi in vlažilni robčki, denarnica, dokumenti, mini prigrizek, topla majica. Babi nam je pripravila zdravo malico za pot, vodo in suhe piškote.

Oblačila in obutev

Oblečeni smo bili za letalo udobno in večplastno (nogavice, trenirka ali pajkice, spodnja majica, kratka majica, majica z dolgimi rokavi, topel pulover s kapuco (zaradi klime na letalu). Debele jakne smo pustili v avtomobilu pred odhodom na letalo. Obuti smo bili v športne copate. Enak komplet bomo oprali in se tako oblekli tudi za domov.

Na Kajmanskih otokih peremo vsake 2-3 dni, kar pomeni, da imamo s seboj max. 6 kompletov oblačil: spodnje hlače, kratke majice  in hlače, 2x nogavice, krilo ali obleka, 2x kopalke, 1x majica uv, 1x oblačilo za zelo lepo svečanost in 1x srednje lepo oblačilo ter en toplejši komplet (pajkice, dolgi rokav ali dolge hlače in tanka jopica, lahkotna jakna). Od obuval smo vzeli le natikače za bazen, na čoln, po plaži … in ene lepše čevlje za obisk gostilne.

Vsakdo izmed nas je vzel samo eno brisačo za na plažo, najtanjšo različico. Šolarji so vzeli s sabo šolske knjige in potrebščine. Midva sva vzela prenosna računalnika, polnilca za mobilne telefone, lučko, snemalne naprave, dron, GO Pro kamero. Med prtljago so bile še knjige, 2x družbna igra, minimalno igrač, maske in plavalni rokavčki.  

Od kozmetike je vzel vsakdo samo osnovne stvari, saj sta nas v vili pričakala milo in šampon. Tako da so v naši kozmetični torbici: mini šampon in balzam, suhi šampon, mini zobna pasta in zobna ščetka, zobna nitka, glavnik, elastike, lasnice, pršilo za razčesevanje, deodorant, britvica, krema za obraz, nekaj paličic za ušesa, ščipalka za nohte, mleko za telo in kreme z zaščitnim faktorjem. Vzeli smo nekaj osnovnih zdravil in pripomočkov iz prve pomoči, saj dopustujemo v državi, kjer je dostop do zdravnika in lekarne enostaven.

Stroški

Na dan nas stane vila 88 evrov/osebo, kar pomeni za deset oseb 880 evrov/dan. Za 17 dni to pomeni: 14.960 evrov. Za rent a car za 15 dni smo odšteli 1.233 evrov.

Hrana je 20 odstotkov dražja, kot je pri nas. Jemo 99 odstotkov doma skuhano in ne v gostilnah, tako lahko tudi malce privarčujemo. Res pa je, da je tu zelo vroče, tako da tudi nismo lačni ves čas.

Odšteli  smo tudi nekaj finančnih sredstev za zavarovanje vseh, podaljšali smo naše celoletno zavarovanje plus zavarovali tudi dedka in babico.

Dodatno smo odšteli nekaj finančnih sredstev še za izlete. Potapljanje z mantami stane 56 evrov na osebo, obisk farme želv nas je po osebi stal 26 evrov. In za ribolov smo plačali 154 evrov/osebo. 

Plačuje se s kajmanskimi dolarji (1 cayman dollar = 1,23 EUR), sprejeti so tudi ameriški dolarji. Za informacijo: cene v trgovinah so res vrtoglave. Na primer za borovnice smo morali odšteti malo več kot 7 evrov.

Na Kajmanskih otokih cene namreč vedno vsebujejo 16-odstotni ”gratuity fee”, neke vrste ”uslužnino”. Za lažje razumevanje, če recimo margarita stane 20 evrov, je 16 odstotkov te takse že vštete v ceno in ta del pripada delavcu. Od vsakega obračunanega računa gostu, je 16 odstotkov zneska nagrada delavcu. Lokali se razlikujejo med seboj po tem, da nekateri obračunavajo delavcu uslužnino samo od njegovega dela postrežene hrane in pijače, drugje pa vsi delavci združijo dnevni obračun in se skupni znesek uslužnine deli med vse delavce tistega dne. Vsi delavci so seveda plačani tudi na uro, od 5 do 15 dolarjev (od 4,43 evrov do 13,22 evrov). Ne da mi miru, da ne povem jasno in glasno, da Kajmanske otoke obiskujejo precej bogati ljudje, ki zapravijo veliko in ne gledajo na višino končnega računa. Mnogi tudi ne vedo, da je ”gratuity fee” že vključen v ceno in dodajo na vse še dodatno napitnino, še več pa je takih, ki želijo dodatno seči v žep in dobro postrežbo še dodatno nagraditi.

Kot zanimivost – gospodarstvo Kajmanskih otokov, britanskega čezmorskega ozemlja v zahodnem Karibskem morju, v glavnem napajata turistični sektor in sektor finančnih storitev, ki skupaj predstavljata od 50 do 60 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP) države.

Ne spreglejte super bloga, ki razkriva, zakaj si poskati delo ravno tu. Samo za informacijo: povprečna plača na Kajmanskih otokih je 4.063 evrov, od tega pa se ne plača nič dohodnine in nič davkov.

Namestitev

Nastanili smo se v prečudoviti vili v zalivu Rum Point. Gre za obalni predel na severnem delu Kajmanskih otokov. S svojimi obsežnimi plitvimi vodami in v senci visokih borovcev je prava idila. Tukaj se nahajajo krasne vile premožnih lastnikov z vseh koncev sveta, katere oddajajo turistom. Rum Point nosi ime po sodih ruma, katere je naplavilo v preteklosti na obalo zaradi brodolomov ladij. Veliko je belega peska, polno školjk. Mimogrede, danes ima morje 28,6 stopinj Celzija in kar vabi na snorklanje in vožnjo s kajakom. Ja, prav ta predel je idealen za varno in lepo potapljanje z odlično vidljivostjo.  Naslov je Great Escape Villa Address: 127 Sand Point Road Villa.

Na plaži Velikega Kajmana se je pojavil plevel sargassum. Sargassum je na splošno neškodljiva plavajoča morska alga, ki se je v zadnjih letih povečala. Velika privlačnost tega območja je bližina Rum Point Cluba, javnega kluba na plaži, ki ponuja fantastično plažo za bosonoge, vodne športe, restavracijo z barom in žarom, trgovino s spominki in igre odbojke na mivki. V bližini je tudi jahtni klub Kaibo Yacht Club z vrhunsko restavracijo, sproščenim barom na plaži in žarom ter marino.

Približno 20 minut vzhodno imamo dve veliki letovišči, ki ponujata urejene plaže, pa tudi restavracije, sodobno trgovino z živili, trgovino z alkoholnimi pijačami, trgovine s spominki, trgovino s sendviči in kavarno/slaščičarno. Ti dve letovišči ponujata tudi potapljanje, izlete z dihalko, vodne skuterje, jadranje na deski, kajtanje, bazene ob oceanu in bar.

Atrakcije, znamenitosti, aktivnosti

Mi smo za svojo destinacijo izbrali Veliki Kajman, kjer te plaža Seven Miles, ki velja za eno najlepših na svetu, popolnoma očara. Voda je turkizno modra, pesek pa popolnoma bel. Vau, vau, vau! Ste to opazili v vseh naših objavah na Instagramu? Tu boste našli tudi veliko luksuznih hotelov, apartmajev in vil, ki jih lahko najamete. Na plaži ni gneče, saj je dolga kar 10 km. Številni klubi te kar vabijo, da nazdraviš, razvajaš svoje brbončice z izbranimi morskimi specialitetami in zaplešeš. Ja, zato hodijo tja bogataši in gradijo prekrasne vile v bližini Rum Pointa. Lahko pa postaneš bogataš za nekaj dni, se nastaniš v Ritz-Carlton Grand Cayman hotelu in si privoščiš glamurozne počitnice. 🙂

Ja, mnogi so spraševali, zakaj je na naših objavljenih fotografijah videti morje umazano? Ni! Prisežem, da ni. 🙂 Samo mi smo tu v obdobju, ko cveti in gor plavajo trave, ki so povsem neškodljive. Tako da plavanje od jutra do noči je ”must”! Najlepše se je vreči v vodo s pomola, potem ko sva skupaj z osebnim trenerjem Vidom na daljavo telovadila. Vsak dan začneva tudi na dopustu s treningom. Šport je najin način življenja, brez njega ne moreva tudi, ko sva daleč od najinega fitnes centra. 🙂

Ker sva januarja božala stingraje, sva to izkušnjo morala omogočiti tudi otrokom. Voda je na North Sound povsem nizka, ti pa si del njihovega tropa – res hudooo! Neverjetno doživetje!

Več kot 600 kotičkov je primernih za potapljanje. Juhuhu, za vse ljubitelje potapljanja! Kajmanski otoki so najlepša destinacija na Karibih. Na točki Gvadelup imaš priložnost videti, kako bogat in barvit je podvodni svet, obenem pa od blizu vidiš tudi kakšno potopljeno ladjo.

Cayman Turtle Farm je obvezna postojanka za družine, kjer lahko od blizu vidiš morske želve. Ljubitelji ptic in narave se moramo tudi zapeljati v naravni rezervat Little Cayman’s Booby Pond.

Sprehod po George Townu, glavnem mestu s pristaniščem, je tudi zanimiv. Tam si lahko turisti s podpornico ali s čolnom s steklenim dnom ogledamo prekrasen podvodni svet. Tam se lahko potapljamo na dah z masko, snorkljamo, gremo na čarterski izlet z ladjico … Tu lahko vstopiš v galerije, zaviješ v destilarno ruma, narodni muzej Kajmanskih otokov ali se seveda podaš po nakupih, če imaš dovolj globok žep. No, brezcarinske trgovine te kar vabijo. In priznane blagovne znamke. 🙂 V mestu je tudi botanični park kraljice Elizabete II . Vas mika sprehod med divjimi orhidejami, v družbi kuščarjev, žab, rakov …? Potem je obvezen obisk nacionalnega parka s subtropskim gozdom. Pot se imenuje Mastic Trail.

20 minut stran z avtomobilom od George Towna je Pedro St. James, ena najstarejših stavb na otoku. Je iz 18. stoletja, danes obnovljena. Top! Še posebej za našo Zojo, ki je velika ljubiteljica zgodovine. 🙂

Camana Bay prav tako vreden ogleda, saj ponuja številne restavracije, trgovinice, kino, fontane … Vse, kar si človek želi na dopustu …

Tu je tudi Pekel. Ja, dobro ste prebrali. Pekel, formacija črnih skal ob severni obali Velikega Kajmana. Norooooo! Predstavljajte si, kako velike so tam otroške oči?!  ::)

Moram poudariti, da res niso samo plaže tu, ampak so tudi jame. Cayman Crystal jama je priljubljena atrakcija med turisti in me prav zanima, kakšna je v primerjavi z našo Postojnsko jamo. Pa kakšne so Peterova, Batova, Velika, Jama skala, Rebeckova jama …

Posebnost so tudi visoke, vitke in srebrne palme, ki so še posebej opazne na vzhodnem koncu vseh treh Kajmanskih otokov. Drevo nosi znanstveno ime Coccothrinax proctorii po botaniku dr. Georgeu Proctorju. Do zgodnjih šestdesetih let prejšnjega stoletja so imele te palme pomembno vlogo v življenju Kajmanov. Nenavadno žilavi listi se uporabljajo za različne namene, od streh za hiše do pletenja klobukov, košar in pahljač. V prejšnjih letih je bila slamnata vrv, narejena iz te palme, zelo cenjena na Kubi in Jamajki za uporabo v ladijskem prometu, ribištvu in sladkorni industriji. Izvoz vrvi je bil največji kajmanski vir prihodkov.

Veliko zanimivosti sem odkrila TUKAJ. Približno 2000 papig živi na Velikem Kajmanu, medtem ko tišja, manjša papiga Cayman Brac Parrot ohranja stabilno populacijo okoli 400. Pisane papige gnezdijo v drevesnih luknjah v starih gozdovih in so za preživetje odvisne od neokrnjenih gozdov in gozdov črne mangrove. Papige s Kajmanskih otokov sta dve podvrsti kubanske papige. Kajmanske papige imajo prelivajoče se zeleno perje s temnejšimi robovi po telesu, bel očesni obroč, rdeča lica, črne ušesne lise in bleščeče modro perje na krilih, ki je vidno le, ko ptica leti. Zunanji robovi repa so modri, spodaj pa je nekaj rdeče in rumenkasto zelene barve. Kajmanska papiga ima tudi rožnato rdečico na belkastem čelu. Kajmanska braška papiga je nekoliko manjša, z več črnega roba na zelenem perju. Krona je čisto bela, na trebuhu pa je velika kostanjeva površina. Zdaj jo najdemo samo na Kajmanskem Braču. Čeprav je nekoč naseljevala Mali Kajman, jo je orkan leta 1932 od tam očitno ”izbrisal”. V preteklosti so bile papige pogosti družinski ljubljenčki. Danes pa je prepovedano vzeti papigo iz narave in jo imeti za hišnega ljubljenčka.

Kaj sem še izvedela? Da gozdovi nudijo zavetje številnim vrstam cvetočih rastlin, vključno z orhidejami. Verjetno najbolj znana izmed 26 vrst orhidej na Kajmanu je divja orhideja banana, od katere obstajata dve različici: Schomburgkia thomsoniana var. thomsoniana, ki izvira iz Velikega Kajmana, in Schomburgkia thomsoniana var. minor, ki je prišel s Kajmanskega Brača in Malega Kajmana. Obe sorti imata dišeče cvetove z vijoličnimi ”ustnicami”, čeprav so cvetni listi pri sorti Grand Cayman pretežno beli, medtem ko ima sorta Sister Islands nekoliko manjše cvetove z bledo rumenimi cvetnimi listi. Cvetovi se pojavljajo na vrhu dolge ukrivljene konice, na dnu katere se kopičijo bananam podobne čebulice, po katerih je ta orhideja dobila ime. No, in to so zopet vse informacije, ki sem jih veselo delila z vsemi našimi sopotniki. Toliko zanimivosti je tukaj, da bi lahko o tem gvoorila in govorila, pisala in pisala … 🙂 Definitivno si morate sami vse to priti ogledati. Zaljubili se boste v ta kraj. 🙂

Prehrana

Tukaj boste dobili morske sadeže na 1000 in en način, v juhi, omakah, solatah … Tuno ali jeguljo vam bodo pripravili na poseben način skupaj s paradižnikom, čebulo in papriko. Poskusite lahko tudi začinjene čilske paprike. Pravzaprav lahko v restavraciji dobite, karkoli vam srce poželi. Cene pa so, saj veste, visokeeeee. Mi smo zavili v lokalno trgovino in nabavili prav vsa živila za vse obroke. Kuharji se izmenjavamo in priznati moram, da moram hudo dobro telovaditi, da pokurim vse pridobljene kalorije. 🙂 Še posebej, ker je z nami velika mojstrica tort torte_nina_nana.

Jezik

Angleščina, angleščina, angleščina. 🙂 In super je, ker se tudi hčerki že učita angleškega jezika in imata tu priložnost preizkusiti, koliko že znata. In moram priznati, da jima gre zelo dobro. 🙂

Posebnosti države

Kot sem že omenila zgoraj, naj bi Kajmanske otoke odkril Krištof Kolumb leta 1503. Ampak potem so tu živeli pirati,begunci iz španske inkvizicije, brodolomci in sužnji. Leta 1670 so prišli pod vlado Velike Britanije. Tu je pravi mix ameriške, angleške in indijske kulture. Pretežno so tu prezbiterijanci. Zelo znana sta festivala Pirates Week in Batabano.

Posebni vtisi

Še enkrat, že tisočkrat sem to dejala – dokazano in preverjeno: da ni pomembno, kje si, ampak s kom si in kako se počutiš. Pogled od znotraj naredi kraj, ki je še tako grd, lepega in kraj, ki je še tako lep, grdega. Ne bom dosti opisovala posebnih vtisov, želim samo poudariti to, da imam januarski spomin na Kajmanske otoke  v drugačni sliki, kot jo ustvarjam tokrat. Naravne znamenitosti in lepote narave pa so seveda ostale iste …